Jak zacząć biegać

Chciałbyś zmienić swoje dotychczasowe nawyki, które nie biorę pod uwagę jakiejkolwiek aktywności fizycznej? To dobry moment, aby zastanowić się nad rozpoczęciem uprawiania biegania. Oczywiście jest to sport dość wymagający. Na samym początku możesz mieć spore trudności, zwłaszcza jeśli twój dotychczasowy tryb życia był typowo siedzący. Niemniej jednak warto rozpocząć od truchtu przechodzącego w delikatnie przebieżki, aby z wolna zyskiwać coraz lepszą formę i zacząć biegać w pełni.

Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegaćZastanówmy się zatem, jak zabrać do tego tematu. W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Przede wszystkim warto na samym początku zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do biegania. Przy czym musimy zaznaczyć, że niekoniecznie od razu musisz sobie kupować jakieś bardzo drogie buty, a także odpowiedni strój do biegania. Na takie wydatki przyjdzie jeszcze czas, wówczas kiedy bieganie wciągnie cię na dobre. Na samym początku kiedy jeszcze nie wiesz, czy to będzie twoja ulubiona dyscyplina sportu, nie warto ponosić jakichś specjalnych nakładów. Niemniej jednak jedyne co powinieneś sobie kupić na samym początku, to buty do biegania. Najtańsze modele znajdziesz w marketach sportowych i w zasadzie takie buty na sam początek powinny ci wystarczyć. Jest to wydatek rzędu około 50- -60 zł, a zdecydowanie komfort biegania będzie znacznie większy, niż gdybyś biegał zwykłych trampkach. Do tego wystarczy, że założysz zwykłe spodnie dresowe i bawełnianą koszulkę i zasadzie jesteś gotowy do biegania.

Jak rozpocząć trening biegowy?

Na początku nie powinniśmy się przesadnie forsować. Dlatego jeśli nasz dotychczasowy tryb życia polega głównie na siedzeniu, to do biegania powinniśmy podejść z niezwykłą ostrożnością. Na początek wystarczy, że zaczniemy szybko spacerować. Regularnie uprawiany marsz możemy z czasem przekształcić lekki trucht. Oczywiście powinniśmy zachować umiar i kiedy tylko czujemy się mocno zmęczeni, to powinniśmy przejść z powrotem do marszu. Albowiem na tym wczesnym etapie trenowania biegania ryzyko odniesienia kontuzji przez jeszcze nieprzygotowany organizm jest dość duże.

Tempo biegania powinniśmy sobie zwiększać wraz z obserwacją zachowania naszego organizmu. Jeśli czujemy się na siłach, to możemy zwiększyć tempo Z czasem będziemy również zwiększać sobie dystans. O ile samym początku przebiegnięcie nawet kilometra, czy też kilku, będzie do nas sporym problemem, to jeśli już będziemy znacznie wytrenowani, spokojnie będziemy w stanie organizować sobie treningi nawet na 10 km. Oczywiście w dalszej perspektywie, o ile będziemy mieli sporo zapału i pozwoli nam na to zdrowie, to będziemy mogli zacząć się już przygotowywać do maratonów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here