Jak obniżyć ciśnienie

Nadciśnienie tętnicze krwi dotyka coraz więcej osób i jest uważane za chorobę cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. W przypadku młodych osób wysokie ciśnienie dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, natomiast po sześćdziesiątym roku życia sytuacja jest odwrotna. Zanim zaczniemy szukać rozwiązania jak obniżyć ciśnienie u lekarza, warto jest spróbować domowych sposobów, które zostały przedstawione poniżej.

Jak obniżyć ciśnienie?

Jak obniżyć ciśnienieBadania wykazały, że regularna aktywność fizyczna pozwala na obniżenie ciśnienia. Nie chodzi tutaj jednak o podnoszenie ciężarów czy biegi przełajowe, najodpowiedniejsze będą spacery, spokojne przebieżki i jazda na rowerze. Wystarczy trzydzieści minut dziennie aby usprawnić przepływ krwi i dotlenić komórki organizmu. Z czasem możemy zwiększyć intensywność spacerów zamieniając go na marsz, warto jest również, będąc na świeżym powietrzu, robić przerwy na wykonywanie głębokich wdechów, które pozwolą jeszcze lepiej dotlenić organizm, a także obniżą poziom hormonów stresu.

Zwiększenie ilości potasu w diecie

Wprowadzenie do jadłospisu potasu nie jest rozwiązaniem jak obniżyć ciśnienie, lecz zachodzi konieczność jego wprowadzenia, ze względu na to, iż przy leczeniu nadciśnienia stosowane są leki moczopędne, które powodują wypłukanie tego pierwiastka. Potas znajduje się przede wszystkim w pomidorach, bananach, soi, suszonych śliwkach.

Ograniczenie soli

Większość osób zastanawiając się jak obniżyć ciśnienie, ma świadomość, że konieczne będzie wyeliminowanie do minimum soli. Dla osoby z nadciśnieniem dzienna dawka spożywanej soli nie powinna przekraczać pół łyżeczki. Niestety, w bardzo dużej ilości występuje ona w konserwach, wędlinach, daniach gotowych, a także w popularnych przekąskach takich jak orzeszki solone, chipsy, krakersy.

Wprowadzenie do diety ciemnej czekolady

Jednym z przyjemniejszych sposobów jak obniżyć ciśnienie jest spożywanie ciemnej czekolady. Na skutek tego, iż zawiera ona flawonole, które uelastyczniają i redukują skurcze naczyń krwionośnych, to pozwala ona na obniżenie ciśnienia krwi, a także zmniejsza ryzyko miażdżycy. Ważne jest aby pamiętać, że czekolada musi mieć dużą zawartość kakao tj. minimum 70% i nie można przekraczać spożycia 60 gram na dobę.

Rezygnacja z papierosów

Rozmyślania jak obniżyć ciśnienie należy rozpocząć od rzucenia palenia, nikotyna powoduje bowiem gwałtowny wzrost ciśnienia, a także przyspieszona akcję serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here