jak ugotować ryż

Ryż kasze smakują doskonale tylko wówczas, gdy są odpowiednio ugotowane. W sam raz miękkie, nierozgotowane, ale sypkie i lekko al dente. Oczywiście sposób obróbki cieplnej zależy od rodzaju surowca, oraz jego przeznaczenia. Inaczej gotuje się ryż przeznaczony na farsz do gołąbków, a inaczej ten do risotto. Znaczenie ma również gatunek ryżu czy kaszy. Niektóre rodzaje wymagają dłuższej obróbki, a inne nieco krótszej. Jak ugotować ryż? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak ugotować ryż?

jak ugotować ryżJak ugotować ryż idealny? Przed wszystkim warto zawsze wybierać dobry, jakościowy gatunek ryżu. Kupne woreczki to też dobre rozwiązanie, ale zdecydowanie łatwiej i taniej jest ugotować ryż na wagę. Woreczki sprawdzą się, jeśli naprawdę cierpimy na brak czasu lub jesteśmy mało doświadczonymi kucharzami, którzy potrafią przypalić nawet wodę na herbatę. Taki ryż będzie gotowy w parę minut, ale jego konsystencja może pozostawiać wiele do życzenia. Przede wszystkim woreczek nie daje odpowiednio dużej przestrzeni i woda nie jest wchłaniana przez ziarenka równomiernie. Ryż będzie więc zbity i wodnisty.

Przygotowanie ryżu w tradycyjny sposób

Tymczasem przygotowanie ryżu w tradycyjny sposób jest bardzo proste i wcale nie zajmuje więcej czasu. Przyda się tutaj garnek o grubym dnie. Dzięki niemu unikniemy przypalenia. To bardzo ważne, ponieważ przypalony ryż natychmiast przesiąka nieprzyjemnym zapachem i zawartość całego garnka nadaje się do wyrzucenia. Na jedną szklankę ryżu przypadają dwie szklanki płynu. I tę proporcję należy zachować dla każdego rodzaju ryżu i każdego płynu. Bo oczywiście ryż można gotować zarówno z wodą, jak i innymi składnikami np. mlekiem, bulionem, mleczkiem kokosowym itp. Zależy to od przeznaczenia gotowego ryżu.

Ryz wrzucamy zawsze do zimnej wody i gotujemy na bardzo małym ogniu, aż do momentu wchłonięcia całego płynu. Nawet, jeśli po tym czasie ziarenka będą nam się wydawały niedogotowane, to nic strasznego. Wystarczy pozostawić je pod przykryciem na jakieś 10- 15 minut. Wówczas zmiękną pod wpływem pary. Niedogotowany ryż nie jest zbyt smaczny. Jest twardy i sprawia sporo trudności w jego spożywaniu. Warto więc precyzyjnie dobrać odpowiedni czas gotowania.

Przygotowanie ryżu do gotowania

Ryż podobnie, jak niektóre gatunki kasz, warto przed gotowaniem dokładnie opłukać i lekko podprażyć. Szczególnie, gdy ma przyrządzamy z niego risotto. Ziarenka powinny nieco się zaszklić, co zapobiegnie potem sklejaniu. Ryż bardzo dobrze chłonie wszelkie aromaty. Warto dodać do niego przyprawy jeszcze przed ugotowaniem, wówczas ziarenka nasiąkną ulubionymi zapachami i smakami. Do ryżu na słodko można dodać ziarenka wanilii, a nawet całą laskę. Do wersji na słono dodajmy kurkumę, która nada ziarenkom pięknego koloru.

Jak podawać ryż?

Ryż jest nieodmiennie kojarzony z Dalekim Wschodem. To tam bez wątpienia zyskał status potrawy powszechnej. Jest tam niemalże tym, czym dla nas jest chleb. Niewątpliwie wymaga specjalnych warunków pod uprawę, które właśnie w dalekie Azji występują. W jaki jednak sposób można podawać ryż? Przede wszystkim warto zauważyć, że ryż może stanowić – podobnie jak ziemniaki czy makaron – podstawę dania. Ryż można serwować choćby z różnego rodzaju sosami, najczęściej również ze smażonymi na patelni warzywami. Ryż często dodawany jest do tradycyjnych polskich potraw. Mamy tu na myśli przede wszystkim gołąbki. No i naturalnie ryż znajdziemy również w popularnym u nas paprykarzu. Co raz większą popularnością u nas cieszy się również sushi. To wykwintne danie zyskuje sobie spore grono sympatyków. Trzeba przyznać, że dobrze przyrządzone sushi to uczta dla podniebienia. Co prawda u nas danie to nadal sporo kosztuje, ale wydaje się, że warto wydać nieco więcej grosza, aby móc rozkoszować się wspaniałym daniem kuchni azjatyckiej.

Kultura spożywania ryżu

jak ugotować ryżOczywiście spożywanie ryży kojarzy nam się z pałeczkami. Ale nie oszukujmy się. Nie mamy takiej wprawy w posługiwaniu się pałeczkami. Czy z tego powodu od razu powinniśmy przerzucić się na widelec? Nie, oczywiście może próbować posiąść tę z pewnością interesującą umiejętność. Kiedy jednak widzimy, że w żaden sposób nam to nie wychodzi, spokojnie możemy odpuścić. Ryż spożywany widelcem smakuje równie dobrze. Choć bez wątpienia amatorzy pałeczek będą w tym wypadku odmiennego zdania. Warto w tym miejscu zaznaczyć dlaczego sztuka jedzenie pałeczkami warta jest uwagi. Przede wszystkim skupimy się tutaj na względach praktycznych. Otóż jedząc pałeczkami musimy skupić większą uwagę na jedzeniu, a także możemy sobie pozwolić na niewielkie kęsy. To ma wpływ na nasze zdrowie. Powolne spożywanie niewielkich kęsów z pewnością pozytywnie wpłynie na naszą przemianę materii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here