Problemem edukacji jest blokowy system nauczania. Oznacza to, że raz zdobyta wiedza nie jest powtarzana. Co za tym idzie po zaledwie kilku latach nie pamiętamy w zasadzie niczego. Jedynie te elementy, które były nam przydatne w dorosłym życiu. Ewentualnie te, które były wielokrotnie powtarzane w szkole jak na przykład wzór Pitagorasa. Każdy kto miał możliwość uczenia się obcych liter, jak na przykład cyrulicy, zauważa z pewnością jakie trudności sprawia odczytanie niektórych znaków. Przecież minęło od skończenia szkoły zaledwie kilka lat. Po prostu wiedza ta nie była nam potrzebna, więc zanikła.

Jak obliczyć procent?

Jak obliczyć procentPodobnie jest z działaniami matematycznymi. O ile z dodawaniem i odejmowaniem w większym bądź mniejszym zakresie sobie radzimy to już kolejność działań, mnożenie czy nawet zaokrąglanie zaczyna być wyższą matematyką. Szczególnie widać to w sklepach, gdy klient twierdzi że ma rację a z prostych zasad matematyki wynika, że jednak nie.
Zaskakująco wile pracowników banku nie wie jak obliczyć procent. Większość z nich codziennie posługuje się pojęciem procenta. Czy to przy udzielaniu pożyczki, kredytu, zakładając lokaty. Jednak wszystko jest w większości przypadków obliczane przez system. Zatem pracownik nie czuje konieczności pamiętać jak się oblicza procent. Wyższa szkołą jazdy zaczyna się jak się takiemu mówi, że promil to jedna dziesiąta procenta. Tak więc pół procent to pięć promili. Wówczas zaczyna się klasyczna wieża Babel.

Matematyka bywa prosta

Jednak matematyka bywa stosunkowo prosta. Przy tej prostej wiele rzeczy się po prostu skraca, da się ją również przełożyć na logikę. Zatem jeżeli coś jest zrobione na sto procent to jest wówczas zrobione na tysiąc promili. Tym bardziej wrednym polecam taki sposób na odpowiedź. Wartością podstawową w przypadku procentów jest liczba sto. W przypadku promili jest to liczba tysiąc. Zatem jeden procent odpowiada dziesięciu promilom. Jeden procent to jedna setna danej wartości. Promil z kolei to jedna tysięczna.
Przykładowo jedna na sto osób ma zieloną skórę bo jest zombie. Co za tym idzie, wielkość zombie w społeczeństwie wynosi jeden procent. Jeżeli mamy 30 000 000 obywateli (trzydzieści milionów) to należy z tej liczby wykreślić ostatnie dwa zera (bo w liczbie sto mamy dwa zera). Wówczas powstaje liczba 300 000 (trzysta tysięcy). I to jest liczba zombie w społeczeństwie. Czyli ten jeden procent. Gdy procentów jest więcej to zwyczajnie mnożymy otrzymaną liczbę przez tą od procentów. Jak jest dwa procent zombie to liczbowo jest ich 600 000 (sześćset tysięcy).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here