Jak narysować psa?

Rysowanie zwierząt jest trudniejsze od rysowania ludzi. W przedszkolu czy podstawówce często rysowało się na przykład rodzinę, dzieci w strojach karnawałowych, księżniczki i strażaków. Ale zwierzęta? Dużo rzadziej. Najczęściej były to zwierzęta „sezonowe”, związane z jakąś porą roku. Jesienią były to jeże i wiewiórki, na wiosnę motylki i tak dalej. Z tej okazji panie przedszkolanki przygotowywały dla nas szablony albo po kolei tłumaczyły co robić. Niestety, bardzo mało kto miał okazję dowiedzieć się, jak narysować psa albo inne zwierzę domowe. Tak naprawdę psy są szczególnie trudne, bo pod pojęciem „pies” kryje się ogromna różnorodność ras i odmian. Zupełnie inaczej narysujemy charta, bernardyna czy yorka. Jeśli ktoś umie świetnie przedstawić na rysunku owczarka niemieckiego, to niekoniecznie poradzi sobie dobrze z mopsem lub buldogiem. Jeśli już postanowimy narysować psa, to trzeba zacząć od ogólnych proporcji i cech charakterystycznych dla wybranej rasy (lub dla naszego kundelka).

Jak narysować psa?

Po pierwsze: to będzie duży czy mały pies? Czy na naszym rysunku będzie tylko on? Jeśli chcemy podkreślić jego wyjątkowo małe lub duże rozmiary, to warto umieścić go np. koło człowieka lub obiektu, o którym wiadomo, jaki ma rozmiar. Osoba oglądająca nasz rysunek od razu będzie widziała, że jeśli pies w porównaniu do krzesła jest taki mały, to znaczy, że jest naprawdę malutki!

Jak narysować psa?Po drugie: wielkość głowy i długość kończyn. Nawet jeśli mamy do czynienia z malutkim psem, to od razu widzimy, że to dorosły york albo szczeniak dobermana. Szczenięta mają zwykle dość duże głowy w stosunku do reszty ciała. Poza tym, trzeba pamiętać, że różne rasy mają różnej długości nogi, nawet jeśli ogólnie są podobnego rozmiaru. Jamniki mają bardzo krótkie nóżki, mopsy także, za to charty i dobermany bardzo długie. Trzeba dobrze przyjrzeć się zdjęciom, żeby przypadkiem nie zrobić z buldoga dalmatyńczyka.

Po trzecie: kształt pyska. Nawet jeśli dobrze odtworzymy proporcje, to nadal musimy uważać na szczegóły głowy psa. Nie możemy dopuścić, żeby terier miał pyszczek tak długi jak owczarek collie, albo pudel pysk godny mopsa.

Po czwarte: sierść. Na ogólnym szkicu psa możemy zacząć modelowanie sierści. Niektóre rasy będą mieć długie włosy (yorki), inne kręconą (pudel) lub jakby nastroszoną (teriery) sierść. Przed dokończeniem rysunku trzeba się zdecydować, czy nasz pies będzie miał gładkie umaszczenie, łatki czy plamy.

Jak widać zanim narysujemy dane zwierzę, musimy się dobrze zastanowić jaką konkretnie rasę chcielibyśmy przestawić na rysunku. Chyba, że to zupełnie wszystko jedno, wówczas dużo łatwiej rozgryźć, jak narysować psa.

Jak ćwiczyć rysowanie?

Ogólnie rzecz ujmując, nauka wprawnego rysowania może zająć sporą ilość czasu. Praktyka czyni mistrza. Tylko regularnymi ćwiczeniami możemy dojść do takiej wprawy by bez przeszkód rysować różne pejzaże i postaci. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie jakiegoś elementu w mniejszej skali na dużej kartce, tak aby dojść do perfekcji. Po nauczeniu się wszystkich elementów można przejść do rysowania całej postaci lub elementu krajobrazu.

Jak narysować kota?

Jak narysować kota?Rysowanie kota rozpoczynamy od dwóch kształtów: głowy i tułowia. Jest to dość proste, głowa będzie małą kulką a tułów powinien mieć kształt małej łezki skierowanej do dołu. Następnie w połowie wysokości tułowia rysujemy przednie łapy kota wraz z delikatnym zarysowaniem pazurów oraz do głowy dorysowujemy uszy. Po jednej stronie tułowia, bliżej dołu rysunku rysujemy ogon skierowany do góry i lekko zakrzywiony. Przyszedł czas na narysowanie twarzy. Tutaj sprawa jest oczywista. Rysujemy oczy, trójkątny nos, uśmiech oraz długie wąsy pod postacią zakrzywionych kresek wychodzących z dwóch stron twarzy. Rysunek kota gotowy!

Jak narysować konia?

Rysunek konia powinniśmy zacząć od tułowia i głowy. Tułów może mieć kształt elipsy lub tzw. „fasolki”. Z lewej strony tułowia rysujemy szyję za pomocą dwóch linii oraz okrągłą głowę z uszami. Następnie powinniśmy narysować cztery nogi konia. Z tylnymi może być mały problem, mają one nieco bardziej skomplikowany kształt, poza tym lewa noga powinna zasłonić cześć tułowia. Gdy mamy już zarys sylwetki konia możemy przejść do narysowania ogona i grzywy. Pamiętajmy, aby grzywę narysować z dwóch stron to znaczy za uszami oraz przed, rysując grzywkę zachodzącą na czoło. Na koniec zostaną nam tylko szczegóły. Narysujemy więc oczy konia oraz jego buzię. Powinniśmy także dorysować kopyta na końcu nóg. To w zasadzie wszystko. Prosty rysunek konia jest gotowy. Możemy oczywiście pokusić się o rysowanie kolejnych szczegółów takich jak na przykład siodło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here