Jak czerpać radość z aktywności fizycznej?

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd, kondycję. Brak ruchu prosta droga do nadwagi, otyłości, cukrzycy, miażdżycy, chorób układu krążenia, schorzeń kręgosłupa.

O kondycję trzeba dbać już od najmłodszych lat. Warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, pilnować, by uczestniczyły w zajęciach wychowania fizycznego, by nie spędzały całego wolnego czasu przed telewizorem ani przed komputerem.

Dzienne minimum ruchu w przypadku osób dorosłych to 30 minut. Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Jeżeli wysiłek fizyczny potraktujemy jako obowiązek, nie będziemy czerpać z niego radości i szybko możemy się zniechęcić tłumacząc się różnymi wymówkami.

Odpowiednia forma ruchu

Należy wybrać taką formę ruchu, która nam się spodoba. Nie zmuszajmy się do uprawiania dyscyplin sportowych, których nie lubimy. Nie kierujmy się też modą. To, że jakieś ćwiczenia są bardzo popularne, nie oznacza to, że musimy je uprawiać. Jeżeli nie wiemy, co wybrać, warto wypróbować kilka różnych form aktywności fizycznej i przekonać się, która z nich sprawia nam największą przyjemność.

Możliwości jest wiele, jedni wolą ćwiczenia w grupie, inni preferują ruch na świeżym powietrzu i unikają zatłoczonych sal. Każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Realistyczne cele

Wyznaczmy realistyczne cele. Odwiedzanie kilka razy w tygodniu siłowni, basenu, klubu fitness może się okazać mało realnym planem, jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu wolnego. Wybierzmy raczej jedną dyscyplinę i starajmy się być systematycznym.

Jeżeli przez dłuższy czas prowadziliśmy bierny tryb życia, mało się ruszaliśmy, nie próbujmy od razu przestawiać się na tryb aktywny. Zbyt intensywne ćwiczenia bez odpowiedniego przygotowania mogą w takiej sytuacji okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Zacznijmy od krótszych treningów, które stopniowo należy wydłużać.

Warto też znaleźć towarzysza do wspólnych treningów. Obecność drugiej osoby działa motywująco, ułatwia pokonywanie lęków. Dobrze jest zapisać na kartce wszystkie korzyści płynące z uprawiania sportu.

Własny sprzęt do ćwiczeń

Ostatnio coraz popularniejsze są ćwiczenia we własnym domu przy pomocy sprzętów takich, jak np. rowerek treningowy, stepper, orbitrek kettler. Na takich sprzętach można ćwiczyć nawet podczas oglądania telewizji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here