olej silnikowy

Olej silnikowy pełni szereg istotnych funkcji. Dlatego też tak ważne jest jego stałe uzupełnianie. Warto również pamiętać, że nie bez znaczenia jest to, jakiego oleju używamy. Wybór odpowiedniego płynu silnikowego powinien być dobrze przemyślany. Warto zaznaczyć, że dzisiaj kierowca poszukujący odpowiedniego oleju ma bardzo duży wybór.

Funkcje oleju silnikowego

Oczywiście podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest zmniejszanie tarcia w jednostce napędowej. Płyn wypełnia przestrzeń między poszczególnymi elementami silnika, zapobiegając ich wycieraniu. Najważniejsza jest obecność smaru między tłokami a cylindrami, gdyż są to kluczowe części każdego silnika. Warto jednak pamiętać, że bezpośrednio lub pośrednio olej silnikowy pełni również szereg innych funkcji. Między innymi odpowiada on za redukcję hałasu generowanego przez silnik. Ponadto, dobrze dobrany olej zmniejsza również ilość spalanego paliwa.

Rodzaje olejów silnikowych

Od lat najpopularniejszym kryterium podziału olejów silnikowych jest ich syntetyczność. Najbardziej naturalnymi nazwać należy oleje mineralne. Niemniej jednak obecnie są one używane już bardzo rzadko. Nie gwarantują one odpowiednio skutecznego smarowania. Najistotniejsze jest jednak to, że są pozbawione dodatków uszlachetniających, które odpowiadają za wydłużenie żywotności silnika. Drugi typ olejów to oleje półsyntetyczne, które posiadają pewne dodatki uszlachetniające. Jednak najnowocześniejsze płyny silnikowe to oleje syntetyczne. Przygotowywane są one w procesie syntezy chemicznej i cechują się zdecydowanie najlepszymi właściwościami. Najlepsze oleje syntetyczne dostępne na rynku dostać można w sklepie Olejesilnikowe-sklep.pl.

Olej dostosowany do wymagań

Każdy silnik ma nieco inne wymagania, dlatego olej należy dostosowywać do jego potrzeb. Producenci samochodów informują, jakie oleje najlepiej sprawdzają się w przypadku poszczególnych modeli aut. Warto kierować się wskazaniami producentów, przynajmniej jeśli chodzi o parametry olejów. W kwestii konkretnych marek olejów nie jest to już konieczne. Producenci pojazdów zwykle współpracują z konkretnymi markami, przez co to ich oleje wskazują jako najlepszy wybór. Jednak płyny silnikowe o podobnych właściwościach, jednak wyprodukowane przez innych producentów, sprawdzą się równie dobrze.

Wybierając olej silnikowy przede wszystkim należy zwracać uwagę na jego lepkość. To od niej zależy, czy płyn będzie równie skutecznie pracował w lecie, jak i w zimie. Rzecz w tym, iż tylko odpowiednia wartość lepkości oleju gwarantuje, że płyn silnikowy nie będzie tracił optymalnej konsystencji pod wpływem temperatury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here