kiedy widzi noworodek
fot. pexels.com

 

Jesteś w ciąży i przeżywasz każdy tydzień rozwoju swojego maleństwa? Zastanawiasz się, czy twoje dziecko po przyjściu na świat będzie już widzieć wszystkie kształty, barwy i szczegóły? Odpowiadamy na te pytania! Sprawdź w artykule.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/kiedy-dziecko-widzi/

Pierwsze wrażenia wzrokowe

Świat dziecka na samym początku jest bardzo mały i skupia jego uwagę na najbliższym otoczeniu i własnych doznaniach. Noworodek widzi wszystko w odcieniach szarości, bieli i czerni oraz widzi jedynie obiekty znajdujące się w odległości do 25 cm od jego oczu.

Wszystko to, co znajduje się w odległości powyżej 25 centymetrów od dzidziusia jest dla niego nieostre i rozmazane. Noworodka razi również ostre oświetlenie, dostrzega jedynie różnicę pomiędzy światłem, a ciemnością oraz bielą i czernią.

Rozwój wzroku

Po kilku tygodniach wzrok twojego maleństwa nabierze ostrości. Dopiero wtedy malec będzie w stanie odróżnić od odcieni szarości kilka kolorów. Będą to odcienie żółci, pomarańczowego, czerwieni i zieleni.

To nie szkodzi jednak skupianiu uwagi przez dzidziusia. Wszystkie poruszające się przedmioty będą go interesowały i z chęcią będzie się im przyglądał. Jednakże nie będzie w stanie obserwować ich ruchu. Dla niego będzie to jak efekt mrugnięcia – w jednym momencie przedmiot lub osoba są w jednym miejscu, a następnie już w drugim.

Możesz pomóc swojemu dziecku rozwijać wzrok już od pierwszych dni jego życia. Gdy śpi zapewnij mu przyciemnione światło, a także unikaj kontaktu z ostrym światłem.

Również twoja twarz będzie dla niego stymulantem, zatem jak najczęściej się do niego pochylaj, nawet ja przechodzisz koło łóżeczka. Maluszek z pewnością będzie ci się chętnie przyglądać!

Inne bodźce

Urządzając pokoik dziecka powieś nad jego łóżeczkiem karuzeli lub wiszących zabawek. Każdy wirujący przedmiot będzie absorbował uwagę maluszka. Doskonałym pomysłem jest karuzela elektroniczna z przedmiotami, która również gra usypiające melodyjki. Wówczas również zadbasz o łatwiejsze usypianie malca.

Zobacz też: http://minimki.pl/ciaza-za-wczesnie/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here