Zelixa

Sama dieta niskokaloryczna może nie przynosić przez długie tygodnie rezultatów w zakresie redukcji masy ciała człowieka. Dlatego dietetycy i lekarze mogą zalecić połączenie zdrowego żywienia ze środkami wspomagającymi odchudzanie. Takim lekiem jest Zelixa.

Czym jest Zelixa?

Zelixa to lek poprawiający metabolizm, dostępny w postaci tabletek powlekanych. Zalecana jest pacjentom dla wspierania efektów odchudzania, zwłaszcza w przypadku efektywnego leczenia otyłości lub nadwagi u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka. Wskazaniem do zastosowania leku Zelixa jest brak pożądanych rezultatów przy odchudzaniu konwencjonalnymi metodami, czyli w momencie, kiedy za pomocą odpowiednio skomponowanej diety dana osoba nie zdołała schudnąć w stopniu wystarczającym, czyli co najmniej 5 kg w ciągu 3 miesięcy. Stosowanie leku nie powinno być autonomiczne, bez łączenia go ze zdrowym żywieniem niskokalorycznym i z aktywnością fizyczną. Powinno zaś stanowić część kompleksowego leczenia, pod kontrolą lekarza i dietetyka z doświadczeniem w walce z otyłością i nadwagą.

Skład Zelixy

W skład leku Zelixa wchodzi chlorowodorek sibutraminy. Sibutramina to substancja czynna, organiczny związek chemiczny, który hamuje łaknienie, dlatego zalecana jest do przyjmowania w trakcie leczenia nadwagi i otyłości. Mechanizm działania sibutraminy jest taki, że wychwytuje zwrotnie noradrenalinę, serotoninę i dopaminę. Nasila po posiłku uczucie sytości i zwiększa termogenezę (temperaturę ciała), co prowadzi do szybszej utraty masy ciała.

Jak stosować lek Zelixa?

Zaleca się zastosowanie doustne tabletek Zelixa na odchudzanie, przy czym biorąc tabletki należy je popić dużą ilością wody. To lekarz zadecyduje, jaką dawkę leku stosować w indywidualnym przypadku pacjenta. Nie należy stosować tabletek Zelica dłużej niż przez rok.

Wskazania

Pomocniczo, w połączeniu z dietą w leczeniu: otyłości (u pacjentów, u których wskaźnik masy ciała – BMI wynosi 30 kg/m2 lub więcej), nadwagi (BMI 27 kg/m2 lub większe) u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka (cukrzyca typu 2, zaburzenia gospodarki lipidowej). Stosowanie leku jest wskazane tylko u tych pacjentów, u których metodami niefarmakologicznymi nie uzyskano zmniejszenia masy ciała w stopniu wystarczającym, tj. 5 kg w ciągu 3 miesięcy. Stosowanie leku powinno być częścią kompleksowego leczenia pod kontrolą mającego doświadczenie w leczeniu otyłości i nadwagi.

lek Zelixa - skuteczne odchudzanie

Czy leczenie lekiem Zelixa otyłości i nadwagi jest skuteczne?

U pacjentów stosujących lek Zelixa i zalecenia lekarza, zauważono znaczny ubytek zbędnej masy ciała. Producent leku wskazuje, że warunkiem szybszej utraty kilogramów jest połączenie leczenia sibutraminą, obecną w leku Zelixa z właściwymi nawykami żywieniowymi. W przeciwnym razie po odstawieniu leku dojdzie najprawdopodobniej do efektu jojo i ponownego zwiększenia masy ciała.

Możliwe skutki uboczne

Bardzo często występuje utrata apetytu, zaparcia (a w związku z tym nasilenie dolegliwości związanych z hemoroidami), ponadto suchość w jamie ustnej, bezsenność, ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia (np. uczucie mrowienia w palcach), niepokój, zwiększona potliwość, zaburzenia smaku. Często obserwowano kołatanie, szybką akcję serca i zwiększenie ciśnienia tętniczego. W czasie stosowania leku należy więc kontrolować regularnie ciśnienie tętnicze krwi i tętno. W przypadku wzrostu pomiarów skontaktuj się z lekarzem. Lek należy odstawić u pacjentów z poddającym się leczeniu nadciśnieniem tętniczym, u których stwierdzono podczas dwu kolejnych pomiarów wzrost ciśnienia powyżej 145/90 mmHg. Leki działające na ośrodkowy układ nerwowy mogą upośledzać zdolność oceny sytuacji i myślenia lub sprawność ruchową. W trakcie stosowania sybutraminy może wystąpić pogorszenie zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń będących w ruchu. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

[Głosów:11    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here