rezonans

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną metodą obrazowania, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu oglądanych struktury. Badanie to jest znacznie dokładniejsze, niż zdjęcia RTG czy tomografia komputerowa. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe jest rozpoznanie urazów, guzów oraz stanów zapalnych. Podczas wykonywania badania musi być podany kontrast, co pozwala uwidocznić ukrwienie badanych obiektów. Czym dokładnie jest rezonans magnetyczny? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Jak wygląda badanie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/na-czym-polega-badanie-rezonansem-magnetycznym/ 

Rezonans magnetyczny – czym jest? 

Rezonans magnetyczny jest metodą która wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody do obrazowania danego obiektu. Oddziaływanie na organizm fal radiowych, które emitowane są przez aparat do rezonansu, prowadzą do wywołania szeregu reakcji. W organizmie zawarte są cząsteczki wody, które reagują na emitowane przez rezonans pole magnetyczne. Dzięki temu procesowi możliwe jest obrazowanie danego obiektu oraz wszelkich nieprawidłowości. 

Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Idealnie sprawdzi się w celu obrazowania struktur mózgowych. W mózgu może odróżnić istotę szarą i białą, a także może być stosowany do diagnostyki tętniaków czy nowotworów. 

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym? 

Badanie trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed badaniem należy pozbyć się wszystkich metalowych elementów, takich jak paski, metalowe guziki czy biżuteria. Pacjent na badanie przychodzi na czczo, ponieważ podczas badania musi być podany kontrast. Całe badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, a pacjent leży nieruchomo we wnętrzu aparatu wskazującego. 

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego? 

Badanie to może być wykonane w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Rezonans wykonywany jest u osób, u których występują silne bóle i zawroty głowy, które są niewiadomego pochodzenia. Możliwe jest również uwidocznienie struktury macicy, jajników, prostaty, mięśnia sercowego, śledzony, nerek, wątroby, dróg żółciowych czy dużych naczyń krwionośnych. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego? 

Obrazowanie za pomocą równań z magnetycznego nie jest wskazane u osób posiadających rozrusznik serca, metaliczną wkładkę domaciczną, metaliczne protezy dentystyczne, a także implanty ortopedyczne. 

Takie badanie nie jest wskazane również u osób z protezami czy klipsami naczyniowymi, a także u osób z podejrzeniem obecności metalicznego ciała obcego w organizmie. Badania nie powinno wykonywać się w pierwszym trymestrze ciąży, a w późniejszym okresie o możliwości takiego badania decyduje lekarz. 

Zobacz też: http://www.convict.pl/tomografia-komputerowa-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here