montaż fotowoltaiki

Alternatywne źródła energii stały się bardzo popularne w ostatnich dziesięcioleciach. Szczególnie powszechne są panele słoneczne. Zaletą ich jest to, że czerpią energię z praktycznie niewyczerpane źródła, a montaż fotowoltaiki jest znormalizowany. Dlatego producenci nie byli w stanie ominąć tak wyjątkowego prezentu.

Dwa rodzaje baterii słonecznych

Obecnie maksymalnie rozpowszechnione są baterie oparte na polikryształach fotowoltaicznych. Takie modele wyróżniają się optymalną kombinacją kosztów i ilości uwolnionej energii. Są bardzo łatwe w instalacji, ponieważ montaż fotowoltaiki może przeprowadzić nawet ktoś bez dużego doświadczenia zawodowego.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są drugim najpopularniejszym rozwiązaniem. Pod względem wydajności stoją wyżej niż modyfikacje polikrystaliczne. Jednak ich koszt jest znacznie wyższy, a montaż fotowoltaiki jest trudniejszy.

Wysoka technologia i niski koszt

Panele słoneczne, które są wytwarzane przy użyciu amorficznego krzemu, charakteryzują się dość niską wydajnością. Jednak ich ceny są nieco niższe niż koszt analogów, więc model jest poszukiwany przez właścicieli domów. W tej chwili takie produkty stanowią 85% rynku. Nie mogą jednak pochwalić się wysoką mocą. W ich produkcji ma zastosowanie zaawansowana technologicznie technika nakładania filmu: kilkaset mikrometrów substancji nakłada się najcieńszą warstwą na trwałą powierzchnię. Warto zauważyć, że przy bardzo niskim poziomie wydajności produktu jego moc jest dość wysoka.

Alternatywa z wyższej półki

Inną opcją akumulatorów zasilanych energią słoneczną są odmiany oparte na półprzewodniku CIGS. Podobnie jak poprzednia opcja, są one produkowane w technologii filmu cząsteczkowego, jednak wskaźnik ich skuteczności jest znacznie wyższy.

Zasadza działania a optymalizacja

Osobno warto zastanowić się nad mechanizmem działania słonecznych źródeł ciepła i światła. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że całkowita ilość wytwarzanej energii nie może być w żaden sposób zależna od stopnia wydajności samego urządzenia, ponieważ zwykle wszystkie typy takich urządzeń dają w przybliżeniu identyczną moc. Główną różnicą jest tylko to, że panele, które mają maksymalną wydajność, wymagają mniej miejsca na instalację.

Na przykład 8 metrów kwadratowych produktów monokrystalicznych daje 1 kW energii, ale aby uzyskać tę samą ilość ciepła, baterie krzemowe będą wymagały już 20 metrów kwadratowych. Oczywiście, intensywność i czas ekspozycji na światło słoneczne ma duże znaczenie dla ostatecznej produkcji ciepła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here