Świat pędzi do przodu. Pewne zawody odchodzą do lamusa i tworzy się coraz więcej nowych. Są jednak te, które mimo upływającego czasu, nigdy nie będą niepotrzebne. Od wielu setek lat potrzebny był lekarz aby rana się zagoiła. Drukarz aby powstała gazeta. Prawnik aby rozwiązać sprawny formalne. I tak jest do dziś. Niektóre zawody rozwijają się coraz bardziej.
Kodeks radcy prawnego
Każdy zawód posiada swoje specyficzne uwarunkowania. I tak, jeśli chodzi o prawników, a konkretnie, radców prawnych, jest nie inaczej. Wszystkie wytyczne, jakie musi spełniać radca prawny, mieszczą się w zbiorze zasad nazywanym Kodeksem Radcy Prawnego. Każdy, kto posiada stosowny, potwierdzony dokumentacją, tytuł radcy, musi go przestrzegać. Jeśli nie będzie tego czynił, mogą grozić mu poważne konsekwencje prawne, w tym pozbawienie go możliwości wykonywania zawodu.
Podstawowym, niezwykle ważnym obowiązkiem radcy prawnego jest przestrzeganie tajemnicy postępowania, do końca swojego życia, co oznacza w skrócie, że radca nie ma prawa zdradzić jakiegokolwiek szczegółu ze sprawy, która została mu powierzona. Co istotne, tajemnica wynikająca z zawodu jest do tego stopnia ważna, że radca posiada obowiązek odmowy, jeśli sprawa dotyczy jego klienta, składania zeznań przed organami ścigania. Leży to w naturze zasady poufności, której radca prawny jako wyspecjalizowany fachowiec musi przestrzegać.
Koszty usług radcy prawnego
Każdy zawód niesie ze sobą narzucenie pewnych stawek. Niektórzy cenią się bardziej ze względu na staż pracy. Początkujący prawnik czy wyspecjalizowany, ale nadal świeży w zawodzie radca, będzie być może zarabiał trochę mniej aby wyrobić sobie rzeszę swoich zadowolonych klientów. Warto dodać, że większość prawników specjalizuje się w danej gałęzi prawa, czy to karnym, czy cywilnym lub sportowym.
Prawda jest taka, że koszt pracy radcy jest niezwykle różnorodny. Zależy od wielu czynników. Należy do nich m.in. to, jak bardzo dana sprawa jest skomplikowana, jaki jest zakres działań oraz ogólnie poświęcony czas. Różne zatem będą opłaty za przygotowanie pism. Zupełnie inna może być opłata za reprezentowanie klienta na przykład w sądzie czy też podczas coraz bardziej popularnych mediacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.