Jakie możemy wyróżnić elementy elektroniczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że elementy elektroniczne wykonywane są nie tylko z różnych materiałów, ale również według różnych technologii. Dzięki temu różnią się pod względem właściwości i zastosowań. Jakie możemy wyróżnić podstawowe komponenty elektroniczne?

Rezystory

W najprostszym możliwym ujęciu są to pasywne elementy elektryczne, których zadaniem jest wprowadzenie rezystancji elektrycznej do obwodu. Należy mieć świadomość, że są one wykorzystywane w obwodach do podziału napięć czy zmniejszenia przepływu prądu.

Godny uwagi jest fakt, że obecnie na rynku dostępne są oporniki o bardzo szerokiej gamie rezystancji. Rozciąga się ona bowiem na dwanaście rzędów wielkości.

Kondensatory

Są to z kolei komponenty elektroniczne, które magazynują energię w polu elektrycznym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane produkty zostały wyposażone w dwa wyprowadzenia. Należy mieć świadomość, że efekt kondensatorów jest znany jako pojemność.

Produkt został zaprojektowany do uzyskania określonej pojemności między wspomnianymi wyprowadzeniami. Warto wiedzieć, że kondensatory mają bardzo dużą liczbę zastosowań zarówno w układach aktywnych, jak i pasywnych. Doskonałym przykładem mogą być filtry.

Cewki

Są to elementy elektroniczne stosowane w obwodach elektrycznych. Godny uwagi jest fakt, że omawiane komponenty są zbudowane z odcinka drutu, który jest nawinięty spiralnie. Ponadto wewnątrz wspomnianej spirali może znajdować się nawet kilka elementów. Należy wśród nich wymienić rdzeń z materiału magnetycznego.

Z kolei wnętrze będzie wypełnione powietrzem. Cewki mogą być także wypełnione karkasem z tworzywa sztucznego czy papieru. Warto wiedzieć, że najbardziej istotny, parametrem tych komponentów elektronicznych jest indukcyjność. Wyraża się ją w Henrach.

Transformatory

W najprostszym możliwym ujęciu są to urządzenia, których zadaniem jest przeniesienie energii elektrycznej z jednego obwodu do drugiego. Oczywiście nie może zostać naruszona częstotliwość. Możliwa jest dzięki temu zmiana wysokiego napięcia na niskie.

Warto wiedzieć, że omawiane urządzenia mają zastosowanie nie tylko w punktach wytwarzania, ale również użytkowania energii elektrycznej. Ponadto w ofercie asortymentowej renomowanych producentów dostępne są transformatory trójfazowe, które cechują się zróżnicowanymi parametrami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here