Oczko wodne to ciekawy element aranżacyjny, który chętnie wykorzystujemy w swoich ogrodach. Niewielki zbiornik otoczony piękną roślinnością stanowi świetną ozdobę przydomowej przestrzeni. Co więcej, widok idealnie gładkiej tafli wody odpręża, koi zmysły i wprawia w doskonały nastrój. Jak przygotować oczko wodne w ogrodzie? Podpowiadamy!
Czego będziesz potrzebował?
Tworzenie oczka wodnego zacznij od… zakupów. Pierwszym niezbędnym elementem jest podłoże. Najlepiej sprawdzi się folia PVC, inaczej nazywana folią basenową. Jest to podłoże odporne na mróz, działanie środków chemicznych znajdujących się w wodzie i uszkodzenia. Folia nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu możliwe jest hodowanie roślin wodnych i ryb w oczku wodnym.
Koniecznie zainwestuj w porządną pompę wodną, która zachowa równowagę biologiczną w wodzie, dzięki odpowiedniemu natlenieniu. Postaw na produkt energooszczędny! Modele dostępne na stronie https://www.aquael.pl/produkty/oczko-wodne-i-ogrod/pompy/ zużywają nawet do 60% mniej energii niż starsze wersje, co wiąże się ze sporą obniżką rachunków za prąd. Pompy ze sklepu Aquael.pl wykonano z solidnych materiałów, całkowicie bezpiecznych i nietoksycznych dla zwierząt i roślin wodnych. Urządzenia są wydajne i ciche.
Do budowy oczka wodnego w swoim ogrodzie będziesz potrzebował także:
- specjalnej włókniny lub piasku do zastosowania pod folię,
- kamieni, mniejszych na dno i większych na brzeg,
- filtru, który będzie oczyszczał wodę – dzięki niemu woda nie zmętnieje i nie zarośnie glonami,
- roślin, tj. hiacynt wodny, rogatek sztywny, salwinia uszkowata, osoka aloesowa, lilia wodne, liliowiec rdzawy.
Budowa oczka wodnego w 7 prostych krokach
- Najpierw wyznacz miejsce na oczko wodne. Zbiornik powinien być usytuowany tam, gdzie nasłonecznienie w ciągu dnia jest największe. Zapewni to roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Do budowy oczka możesz też wykorzystać naturalne zagłębienie znajdujące się na Twoim podwórku.
- Następnie wykop i ukształtuj oczko. Zbiornik, w którym będą pływać rybki, powinien mieć przynajmniej 10 m2 wielkości i 1 m głębokości. Pamiętaj o półkach wodnych, na których posadzisz rośliny.
- Przygotuj dno oczka. Ostre kamienie czy inne elementy znajdujące się w naturalnym podłożu mogą uszkodzić powierzchnię folii. Pod folią powinna znaleźć się warstwa włókniny lub piasku.
- Na dno połóż folię. Rozpocznij od środka i kieruj się ku górze. Nie napinaj jej zbyt mocno.
- W oczku zamontuj pompę i filtr, najlepiej w najgłębszym miejscu oczka. Możesz też ustawić sprzęt na zewnątrz, np. w suchej studzience obok oczka, jak najbliżej lustra wody.
- Wykończ brzeg zbiornika dużymi kamieniami, by zasłonić folię i nadać całości naturalny wygląd. Następnie wyłóż dno oczka mniejszymi kamieniami.
- Na koniec zasadź wybrane rośliny wodne. Możesz też przygotować dowolne dekoracje, które dodadzą aranżacji wyjątkowego charakteru.
Pamiętaj o systematycznej pielęgnacji oczka. Wiosną usuwaj uszkodzone i gnijące części roślin, pozbywaj się zanieczyszczeń ze zbiornika i wymieniaj przynajmniej 20% wody. Latem możesz rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny. W razie potrzeby uzupełniaj wodę w stawie i wyławiaj glony. Jesień to czas na rozciągnięcie siatki ochronnej nad wodą, która osłoni ją przed spadającymi liśćmi. Przed każdą zimą koniecznie usuwaj zasychające pędy roślin. Na okres zimowy wyłączaj urządzenia filtrujące.