urolog

Dolegliwości ze strony układu moczowego są jednymi z częstszych, jakich doświadczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie należy się wtedy krępować i ociągać z nadzieją, że przejdzie samo, ale jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który najpewniej skieruje nas do urologa.

Specjalista od chorób układu moczowo-płciowego

Układ moczowy odpowiedzialny jest za zbieranie produktów ubocznych, jakie powstają w wyniku przemiany materii, a następnie usuwanie ich z organizmu. Są one wydalane wraz z moczem. Istotną rolę w układzie pełnią przede wszystkim pęcherz moczowy, nerki, moczowody czy cewka moczowa.

Jako że układ moczowy oraz płciowy mają wiele wspólnych elementów, to urolog zajmuje się właśnie diagnostyką i leczeniem układu moczowo-płciowego. Rozpoznanie choroby wiąże się także z wykonaniem niezbędnych badań, np. badania ultrasonograficznego.

Najczęstsze choroby układu moczowo-płciowego

Urolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem takich schorzeń jak różnorodne infekcje i zakażenia układu moczowo-płciowego, nietrzymanie moczu, kamica moczowa, nowotwory i torbiele nerek oraz pęcherza moczowego – są to choroby, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Bardzo duża liczba chorób, które wymagają konsultacji urologicznej, dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Męskie choroby układu moczowo-płciowego to przede wszystkim przerost gruczołu krokowego, stulejka, wodniak jądra oraz wnętrostwo.

Objawy chorobowe ze strony układu moczowego

Pierwsze objawy toczących się chorób w układzie moczowo-płciowym są dość charakterystyczne, ponieważ dotyczą nieprawidłowości związanych z oddawaniem moczu. Niepokój powinna wzbudzić zmiana zabarwienia moczu, częstotliwość jego oddawania bądź ból przy jego oddawaniu, a także pieczenie w okolicach narządów płciowych lub zmiana ich wyglądu.

Ponadto do innych objawów często towarzyszącym chorobom moczowym jest także puchnięcie kończyn dolnych, zaburzenia erekcji czy bóle w podbrzuszu i dolnej części pleców. Z takimi objawami zgłaszamy się do lekarza ogólnego, który kieruje nas do specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here