Dlaczego alkoholizm jest niebezpieczny

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że alkoholizm należy do bardzo niebezpiecznych chorób. Co roku sieje on śmiertelne żniwo, niszcząc nie tylko ciało człowieka, ale także długo budowane relacje i pozycję społeczną. Jeszcze gorsza sytuacja jest wówczas, gdy osoba uzależniona ma dziecko. Niestety, taki maluch ma duże predyspozycje by zostać DDA, czyli dorosłym dzieckiem alkoholika. Co to oznacza? Że osoba, która w rodzinie miała za rodziców chociaż jedną osobę uzależnioną, jest dużo bardziej podatna na popadnięcie w alkoholizm. Badania jednoznacznie pokazują, że dorosłe dzieci alkoholików mają dużo mniejsze szanse, by przystosować się w dorosłym życiu, by budować zdrowe relacje, tworzyć własne rodziny i więzi. To ogromna krzywda dla dziecka – jarzmo rodziców alkoholików pozostaje z nimi do końca życia. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś jest dzieckiem alkoholika, ma przekreśloną przyszłość.

ALKOHOL WYNISZCZA ORGANIZMKONIECZNIE OGRANICZ JEGO SPOŻYWANIE DO MINIMUM

Alkoholizm a zdrowie

Alkohol to silnie trująca substancja, która niszczy organizm od środka. Wpływa na wszystkie organy, działa destrukcyjnie na wiele obszarów ciała. To jednak nic w porównaniu do tego jakie spustoszenie alkohol sieje w psychice człowieka. Na początku jak cichy zabójca obejmuje swoimi mackami rządze, doprowadzając do tego, że nie możemy się powstrzymać od niepicia. Okresy abstynencji stają się coraz krótsze.

Alkoholizm a psychika

Alkohol wpływa na psychikę do tego stopnia, że osoba uzależniona może totalnie zmienić swoje zachowanie i charakter. Może to prowadzić także do zaburzeń osobowości. Często dochodzi do aktów agresji, zdarzają się próby samobójcze, samookaleczenie, silna depresja, otępienie alkoholowe. Ponadto może pojawić się psychoza alkoholowa.

Alkoholizm a społeczeństwo

Niestety alkohol jest niebezpieczny także w relacjach rodzinnych i w pracy. Wpływa destrukcyjnie na wszelkie relacje, niszczy wszystko, sypią się słowa, które nigdy paść nie powinny.

Warto uświadamiać alkoholikowi jak niebezpieczne jest uzależnienie. Możesz mu pomóc! Wejdź na stronę https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here