Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się chorobami żył. Choć nazwa ta dla wielu z nas brzmi dość enigmatycznie, to flebolog leczy schorzenia, z którymi boryka się duża część społeczeństwa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Współcześnie choroby żył są skutecznie leczone.
Flebologia – czym jest ten odłam medycyny?
Flebologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Jedną z tych chorób są żylaki. Żylaki kończyn dolnych jest częstą dolegliwością występującą u wielu ludzi. Część pacjentów, mimo profilaktyki i leczenia farmakologicznego, wymaga niestety leczenia operacyjnego. Jeśli żylaki są nieduże i ograniczone do małych żył, to mogą być zamknięte przez użycie środka obliterującego lub przez użycie miejscowego wycięcia w znieczuleniu miejscowym. Jeśli mowa jednak o dużych żyłach, klinika flebologii najprawdopodobniej doradzi przeprowadzenie zabiegu, często koniecznie jest wtedy usunięcie żyły odpiszczelowej. Centrum flebologii podaje, że w trakcie operacji flebolog wykonuje dwa małe cięcia przy pachwinie i na stopie, a także mikronacięcia nad żylakami. Klinika flebologii wykonuje tego typu zabieg przy użyciu znieczulenia ogólnego lub dolędźwiowego. Pobyt w centrum flebologii jest zwykle jednodniowy.
Flebologia i jej aspekt historyczny
Pierwsze wzmianki, które pojawiły się na temat zróżnicowania systemu naczyniowego opisał Galen (ur. w 130 r. n.e.) – lekarz greckiego pochodzenia, znany anatom. Początki współczesnej nauki o tych naczyniach datowany jest na wczesne lata XVII wieku. Wtedy Wiliam Harvey ( profesor chirurgii i anatomii ze szpitala Św. Bartłomieja w Londynie) w rozprawie pod tytułem Exercitatio anatomica de motu cardis et sanguinis in animalibus (1628)” umieścił pierwszy prawidłowy opis funkcjonowania krwiobiegu. Flebologia współcześnie powstała w mechanizmie dość naturalnego pogłębiania wiedzy na temat fizjologii, anatomii oraz patologii układu żylnego, a również dzięki lepszemu zrozumieniu jego rozwoju. Rozwój współczesnej flebologii jest wynikiem ogromnego postępu, jaki ma miejsce w diagnostyce chorób żył. Postęp ten pociągnął za sobą niesamowity wzrost w zakresie rozwoju małoinwazyjnych metod leczenia chorób żył.