Zmotywowani pracownicy to wydajni, szczęśliwi pracownicy, którzy cenią swoje miejsce pracy i nie są zainteresowani jego porzuceniem. Dlatego też, zwłaszcza w większych firmach czy w przedsiębiorstwach zatrudniających trudnych do zastąpienia specjalistów, tak ważne jest skuteczne, rozsądne i regularne motywowanie pracowników. Tylko jak to robić?
Pieniądze to uniwersalne narzędzie motywacyjne
Mało który człowiek nie musi się wcale przejmować pieniędzmi. Kiedy mówimy o dyrektorach spółek, niewielki bonus finansowy nie będzie dla nich szczególnie odczuwalny, ale większość polskich pracowników, zarabiających często tak zwaną najniższą krajową lub niewiele więcej, bardzo go doceni. Zwłaszcza, jeśli będzie on nagrodą za dobre wyniki w pracy i zaangażowanie.
Alternatywami, stosowanymi w dużej mierze przez większe firmy, są benefity w rodzaju kart MultiSport, żywności czy prywatnej opieki zdrowotnej. One również są warte rozważenia, natomiast mają one z reguły charakter stały – co oznacza, że mogą zachęcić kogoś do podjęcia pracy w danej firmie, ale już w trakcie pracy niekoniecznie będą miały działanie motywujące. Inaczej jest w przypadku premii i bonusów gotówkowych, które nie mają charaktery stałego (aczkolwiek mogą występować często, jeśli na przykład naliczane są po wypełnieniu konkretnej normy).
Więcej interesujących porad i wskazówek na tematy biznesowe znaleźć można tutaj: http://www.biomasapoig.pl/. Czerpanie wiedzy z rzetelnych źródeł jest szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie i narażeni są na popełnienie kosztownych błędów.
Szkolenia i możliwości rozwoju zadowolą ambitnych
Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że pracownicy motywowani są tylko przez pieniądze i na tym sprawa się kończy. Faktycznie, bonusy finansowe są bardzo lubiane, zwłaszcza przez pracowników o niskiej stawce podstawowej, ale nie są one jedynym narzędziem motywującym, o którym warto pomyśleć. Równie ważne jest dbanie o rozwój pracowników – w ten sposób nie tylko firma zyskuje bardziej wykwalifikowanych specjalistów, ale także zaspokaja ich ambicje.
Trzeba natomiast pamiętać, że bardziej wykształcony i skuteczny pracownik, wykonujący coraz bardziej skomplikowane działania, będzie wraz z udostępnianiem możliwości rozwoju oczekiwał awansów i podwyżek, odzwierciedlających nowy poziom jego umiejętności.
Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.biomasapoig.pl/.