Jak zrobić masę solną

Wszyscy wiemy, że najfajniejsze ozdoby to te, które zrobimy sami. Często zastanawiamy się, z czego wykonać dekoracje świąteczne lub figurki tematyczne. Personalizowane ozdoby są także świetnym prezentem, który ucieszy na pewno każdego. Jak zabrać się do tworzenia własnych dekoracji? Najbardziej popularnym i prostym sposobem jest zabawa z masą solną. Mieszanka ta daje się łatwo modelować, malować, a przede wszystkim jest tanim sposobem na ciekawe zdobienia. Jak zrobić masę solną?

Jak zrobić masę solną?

Jak zrobić masę solnąPrzepis jest banalny. Do jej wytworzenia potrzebujemy 1 szklankę mąki, 1 szklankę soli oraz pół szklanki wody. W wysokiej misce łączymy ze sobą dwa pierwsze składniki, podlewając je stopniowo wodą. Gdy masa się połączy, ugniatamy ją jak ciasto przez około 5 minut. Tak przygotowane ciasto rozwałkowujemy do grubości nie mniejszej niż 3 mm. Pamiętajmy, że im grubsze ciasto, tym dłużej będzie schło. Jesteśmy już gotowi, aby dać upust naszej wyobraźni. Z ciasta wycinamy dowolne kształty. Jeśli chcemy uzyskać kolorowe zdobienia, możemy do mieszanki dodać różnego rodzaju przyprawy, które w naturalny sposób zmienią kolor naszej masy. Kolejnym sposobem na zmianę barwy jest połączenie produktów z farbami spożywczymi, farbami do jajek lub sypkim brokatem. Gdy nasze dekoracje są już wymodelowane trzeba je wysuszyć. Tutaj musimy wykazać się cierpliwością.

Suszenie masy solnej

Znamy dwa sposoby suszenia masy solnej. Pierwszy z nich polega na odstawieniu ozdób w suche miejsce i naturalnym jego wysychaniu. Dekoracje układamy na papierze do pieczenia, obracając je rano i wieczorem. Jeśli brakuje nam czasu lub jesteśmy zbyt niecierpliwi, możemy wykorzystać piekarnik, który znacznie skróci czas oczekiwania. Ustawiamy temperaturę na 50-60 stopni i „pieczemy” nasze wytwory, przekręcając je co godzinę. Długość schnięcia zależy od grubości ciasta, Piekarnik wyłączamy, gdy zauważymy, że brzegi ciasta zaczynają się wywijać.

Gdy przejdziemy przez proces suszenia, pozostaje nam tylko ozdobić nasze „cudeńka”. Nanosimy na nie farbę, lakier do paznokci, brokat itp. ozdobniki. Po chwili nasze dekoracje są gotowe do użycia lub zapakowania w folię prezentową.
Ozdoby tworzone z masy solnej są ciekawym pomysłem na wspólne spędzenie czasu wolnego z dziećmi. Daje mnóstwo radości i kształtuje wyobraźnię. Jest prostym i bezpiecznym sposobem na wyrażenie siebie. Każdy z nas, bez względu na wiek, powinien spróbować swoich sił i wykazać się artystyczną duszą tworząc ozdoby z masy solnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here