Jak szybko zasnąć?

Osoby doświadczające bezsenności dobrze wiedzą, że nie ma nic gorszego niż przewracanie się z boku na bok w oczekiwaniu na sen, który nie nadchodzi. Szczególnie kłopotliwe jest to wówczas, gdy rano trzeba wcześniej spać, a więc czas nagli – trzeba szybko zasnąć, by wypocząć. Patrzy się wówczas na zegarek i martwi, że jest już ta godzina, a powodowany przez to stres powoduje, że jeszcze trudniej jest zapaść w sen. Jeśli zdarza się to często, osoby doświadczające tego zaczynają szukać sposobów, jak szybko zasnąć, gdyż bezsenne noce dłużą się w nieskończoność, są bardzo nieprzyjemne, a przy tym samopoczucie po nich jest fatalne. Wysypianie się jest konieczne dla zdrowia, zachowania energii i dobrego samopoczucia, bez tego nie da się normalnie, wydajnie funkcjonować, trzeba więc zadbać o dobry sen.

Jak szybko zasnąć?

Jak szybko zasnąć?Jeśli ktoś szuka sposobów na natychmiastowe zaśnięcie, może się rozczarować. O zdrowy sen powinno się dbać nieustannie, między innymi przestrzegając stałych pór udawania się na spoczynek. Sprawia to, że organizm przyzwyczaja się do tych pór i zasypianie nie jest problemem. Należy także zawsze unikać przed snem picia i jedzenia, które może powodować kłopoty z zasypianiem. Są to na przykład ciężkie pokarmy, które powodują niestrawność, a przy tym po położeniu się pojawia się zgaga, gdyż kwaśna treść pokarmowa cofa się do przełyku.

W takich warunkach nie da się zasnąć, tak samo jak wówczas, gdy pije się pobudzające napoje przed snem, a jest to nie tylko kawa, ale też cola, mocna herbata, alkohol (tylko czasami zasypia się po nim szybko, ale zwykle też nie śpi się najlepiej) i napoje energetyczne. Fatalnie na sen działa też stres, lepiej więc nie rozmyślać przed spoczynkiem o przykrych czy drażliwych sprawach, unikać kłótni, a nawet bardziej wrażliwe i nerwowe osoby nie powinny czytać emocjonujących książek czy oglądać takich filmów. Wskazane jest wyciszenie. Pomóc może ciepła kąpiel, najlepiej z dodatkiem relaksujących olejków, skropienie poduszki olejkiem lawendowym, a także relaksująca muzyka. Doskonale działa także wywietrzenie pokoju przed snem, przy czy warto pamiętać, że najlepiej śpi się w chłodniejszych, a nie przegrzanych pomieszczeniach.

Doraźne sposoby na zaśnięcie to przede wszystkim popularne liczenie baranów, jednak naukowcy uważają, że dużo lepszym sposobem jest przypominanie sobie tekstów piosenek. Jest to bowiem według nich bardzo nudne zajęcie, które pozwala szybko zapaść w sen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here