Jak zrobić lukier?

Lukier jest uniwersalnym sposobem na dekorowanie wszelkich domowych wypieków. Polejemy nim wspaniałą wielkanocną babę, marchewkowe muffiny, szarlotkę na kruchym spodzie, wiatraczki z ciasta francuskiego z brzoskwiniami i wiele, wiele innych deserów.

Jak zrobić lukier?

Jest kilka sposobów na zrobienie domowego lukru. Bo też do różnych deserów potrzebujemy innego typu lukru. do owocowych ciast najlepiej nadaje się jasny, niemal przezroczysty lukier, natomiast do ozdabiania małych świątecznych pierniczków musi być on zdecydowanie bardziej gęsty i kryjący. Zarówno konsystencje, jak i kolor lukru możemy kontrolować dzięki użyciu odpowiednich składników oraz proporcji.

Najprostszy lukier robi się po prostu z wody i cukru pudru

Cukier powinien być naprawdę porządnie zmielony, aby nasz lukier był idealnie gładki i aksamitny. Na całą szklankę cukru pudru wystarczy jedna duża łyżka wody. Woda koniecznie musi być gorąca. Lukier najlepiej mieszać w dość dużym naczyniu, bo cukier będzie się pylił. Do tej najprostszej wersji wystarczy użyć zwykłego widelca. Jeśli masa zbyt rzadka należy dodać do niej odrobinę cukru. Jeśli ciężko się miesza, wystarczy kilka dodatkowych kropel wody. Wodę można też zastąpić sokiem z cytryny, który przełamie nieco słodycz lukru. Warto też nieco uperfumować naszą polewę. Można to zrobić poprze dodanie do niej cukru waniliowego, ziarenek świeżej wanilii, olejku aromatyzowanego. Ważne, aby dodatek smakowy korespondował z deserem, do którego będziemy używać lukru. Na przykład do świątecznych makowców lub bakalii-owców świetnie psuje aromat migdałowy lub pomarańczowy, keks dopełni najlepiej zapach rumowy.

Bardziej twardy i biały lukier uzyskamy przy użyciu białka jaja kurzego

Będzie to tzw. lukier królewski. Nada się on idealnie do dekorowania małych ciasteczek, ozdabiania babeczek, czy sklejania pierniczków bożonarodzeniowych. Jak zrobić lukier o głębokiej białej barwie i dużym stopniu twardości? Po pierwsze musimy pamiętać, że tutaj stosuje się surowe jajko. Należy więc wcześniej dokładnie je umyć, wyszorować i wyparzyć we wrzątku rzez kilka sekund. Przygotowanie wygląda podobnie, jak przy robieniu bezy włoskiej. Najpierw delikatnie ubijamy białko, a następnie powoli dodajemy cukier puder. W tym przypadku lepiej sprawdzi się mikser, bo lukier wymaga długiego i intensywnego ubijania. Masa powinna być dość twarda, zbita i błyszcząca. Taki lukier schnie w mgnieniu oka, więc trzeba go szybka używać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here