Jak stworzyć funkcjonalny system oświetlenia w salonie

Trudno o uniwersalne oświetlenie pokojowe dla każdego z pomieszczeń. System oświetlenia salonowego diametralnie będzie się różnił od swojego „sypialnianego” odpowiednika. Jak zatem skonstruować oświetlenie w salonie, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne i bezpieczne dla użytkownika?

Różne stopnie oświetlenia

Sposób oświetlenia wnętrza salonu powinien być uzależniony od jego położenia. Doświetlenie nasłonecznionego pomieszczenia nie jest żadnym problemem, niemniej w przypadku zacienionych pomieszczeń kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Dlatego zasadnym rozwiązaniem jest wprowadzenie stopniowego oświetlenia, które najlepiej jeśli zostanie rozmieszczone dookoła salonu. Idealną platformą do tego typu zadań są oczywiście spoty oświetleniowe, gdyż w miarę łatwo można je umieszczać w podwieszanym suficie.

Dodatkowe i funkcjonalne oświetlenie

Spoty, żyrandole i kinkiety to nie jedyne źródła światła, na które warto postawić w salonie. Optymalnym rozwiązaniem są też taśmy LED, które można wprowadzić… dosłownie wszędzie. Owszem, nie zastąpią one tak dużej ilości światła co np. lampy pokojowe, ale pozwolą wprowadzić do pomieszczenia ciekawą atmosferę. Nawiasem mówiąc – warto zdecydować się na oświetlenie wielobarwne, którego kolor (w zależności od potrzeb użytkownika) będzie definiowany za pomocą dedykowanego pilota.

Słów kilka o rozmieszczeniu łączników

Oświetlenie pokojowe to jedno, a sposób jego włączania – to drugie. To, w jaki sposób poszczególne źródła światła będą włączane, zależeć będzie w głównej mierze od charakteru salonu. Jeśli jest to pomieszczenie przejściowe, które łączy np. sypialnię z kuchnią, to łączniki należy zamontować po obydwu stronach pokoju. Jeśli jednak salon jest ostatnim pomieszczeniem, to mogą one być umieszczone w jednym, ściśle scentralizowanym miejscu. W tak zaprojektowanej przestrzeni spoty, żyrandole i kinkiety mogą być włączane tylko z jednego miejsca.

Styl w oparciu o który rozmieszczone są lampy pokojowe w salonie, to często kwestia drugorzędna. O wiele istotniejsze jest to, by źródła tego światła – a także ich łączniki – były umieszczone w integralnych punktach salonu. Dzięki temu system oświetlenia pokojowego spełni pokładaną w nim rolę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here