Szukanie pracy nie zawsze proste. Jest to często stresujące dla osób, które szukają zatrudnienia. Zależy nam na tym, żeby mieć pracę, ale przeraża nas potencjalna konkurencja i mamy świadomość, że tak naprawdę czasami nie na wszystko mamy wpływ. Jeżeli wysyłamy swoje podania o pracę i nie dostajemy odpowiedzi zwrotnej, to być może warto się zastanowić nad tym, że nasze CV nie jest profesjonalne napisane, a na to osoby rekrutujące z całą pewnością zwracają uwagę. Dobrze też sprawdzić jak napisać list motywacyjny, ponieważ często to właśnie on decyduje o tym czy będziemy mieć szansę na zatrudnienie, czy nie.

Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjnyList motywacyjny powinien przekonać potencjalnego pracodawcę do tego, że to właśnie my jesteśmy odpowiednią osobą na to stanowisko. Wbrew pozorom nie jest to proste. W liście motywacyjnym zwracamy uwagę na nasze zalety, które przydadzą się w pracy. Próbujemy przekonać pracodawcę do tego, że idealnie sprawdzimy się na proponowanym stanowisku. Ważne jest też oczywiście to, żeby pisać stylistycznie i bez błędów ortograficznych.

Pamiętajmy, że duże firmy zazwyczaj zlecają zatrudnienie pracownika firmie zewnętrznej. Mają już z góry wyznaczone jakie cechy osobowości powinna posiadać osoba, którą chcą w swoim zespole. Dlatego tak ważne jest to, żeby treść listu motywacyjnego dopasować do stanowiska, o które się ubiegamy. Jeżeli wysyłamy wiele podań, to nie róbmy tego błędu i nie wysyłajmy wszędzie tego samego listu motywacyjnego. Każde stanowisko wiąże się ze swoimi obowiązkami i na każdym inne mogą być wymagania.

Oryginalność

Warto też pomyśleć o jakiejś oryginalnej formie listu motywacyjnego. Najważniejsze jest bowiem to, żeby on został w ogóle przeczytany. Prawda jest taka, że na niektóre stanowiska jest bardzo dużo chętnych osób i nie zawsze wszystkie podania są przejrzane. Osoby rekrutujące zazwyczaj najpierw analizują te podania, które w jakikolwiek sposób zwróciły na siebie uwagę i to właśnie autorzy takich podań mają największą szansę na to, że zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście nie oznacza to, że dostaną pracę, ale są już coraz bliżej zatrudnienia.

Jeśli jesteśmy programistami, to zamiast tradycyjnego listu motywacyjnego możemy wysłać jakąś stronę, którą programowaliśmy lub stworzyć wirtualny list motywacyjny. Zapewne zwróci to na nas uwagę. Jeżeli aplikujemy o jakieś artystyczne stanowisko, to nie bójmy się wykazać kreatywnością. Stwórzmy oryginalny list motywacyjny, który będzie wołał, że to właśnie my jesteśmy najlepszymi osobami na to stanowisko.

Jak zareklamować siebie?

Zawsze pamiętajmy o tym, że list motywacyjny powinien wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy dlaczego to właśnie nas powinien zatrudnić. Można w nim opisać nasze doświadczenia z przeszłości, które będą pomocne na proponowanym stanowisku. Zdecydowanie nie powinniśmy w takim liście kłamać lub przesadzać z naszymi umiejętnościami, ponieważ to wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej. Lepiej szczerze przyznać się zarówno do zalet, ale również i wad, nad którymi wiemy, że musimy popracować. Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, to z całą pewnością możemy zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy. Dla każdego przedsiębiorcy duże znaczenie ma lojalność oraz umiejętność pracy w zespole. Czasami nie wymaga on od nowego pracownika umiejętności, ponieważ sam jest wstanie go wszystkiego nauczyć. Zdarza się nawet, że zbyt duże doświadczenie w danej dziedzinie może być przeszkodą w znalezieniu pracy, ponieważ człowiek posiada wtedy nawyki, których pracodawca może się obawiać.

Dlaczego list motywacyjny jest ważny?

Jak napisać list motywacyjnyOd pewnego czasu mówi się sporo o tym, że list motywacyjny nie jest już tak ważny. Było to związane z niskim bezrobociem, które przyczyniło się do tego, że pracodawcy mieli problem ze znalezieniem chętnych osób do pracy. Z tego powodu wymagania były mniejsze. Czasami wystarczyła jedynie chęć do pracy. Jednak obecnie bezrobocie nieco wzrosło. Dziś rynek pracy znów jest rynkiem pracodawcy, więc dobry list motywacyjny znowu zyskał na znaczeniu. Wiele osób straciło zatrudnienie. Mnóstwo osób poszukuje pracy, więc pracodawca ma wybór i będzie z niego korzystał. Nie ma w tym nic dziwnego. Z tego powodu musimy jakoś zwrócić jego uwagę na naszą osobę. W tym pomoże nam profesjonalnie napisany list motywacyjny.

Jeśli mamy problem z napisaniem listu motywacyjnego, to możemy szablon takiego listu znaleźć w Internecie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale może nam pomóc. Możemy również zlecić napisanie listu motywacyjnego osobie, która posiada w tym doświadczenie. Pamiętajmy jednak, że ta osoba może nas wcale nie znać, a w liście motywacyjnym powinna znajdować się jedynie prawda na nasz temat. Najlepiej więc usiąść i napisać list motywacyjnego samemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here