jak wyczyścić żelazko

Jak wyczyścić żelazko? Oto kilka prostych sposobów na wyczyszczenie żelazka. Jak czyścić żelazko, którego stopa grzewcza została przypalona podczas prasowania? Czy jest skuteczny sposób, aby wyczyścić żelazko w domu? Czy wiesz, że do czyszczenia żelazka można wykorzystać na przykład to co masz w domu…np. ocet!

Czyszczenie żelazka

jak wyczyścić żelazkoJeśli podczas prasowania zdarzyło Ci się przypalić stopę żelazka, to nie jesteś jedyna. Nie obwiniaj się. Spokojnie, możesz wyczyścić ją, korzystając z domowych sposobów. Pamiętaj tylko, aby czyszczenie żelazka nie zaczynać, gdy to jest jeszcze gorące. Odłącz żelazko z źródła prądu i poczekaj aż ostygnie. Domowych sposobów na czyszczenie żelazka jest znacznie więcej. Idź do kuchni i weź ocet. Najlepiej, aby był to zwykły ocet. Chodzi o silne stężenie.

Jeśli nie możesz usunąć spalonego materiału z powierzchni żelazka w jednym kawałku, możesz użyć pęsety ewentualnie drewnianych pałeczek. Za ich pomocą możesz spróbować pozbyć się przypaleń kawałków stopionego tworzywa. Pamiętaj, że musisz pozbyć się wszystkich przypalonych elementów. W innym przypadku, żelazko nie będzie działało prawidłowo. Przypalone elementy po rozgrzaniu mogą się dalej topić i pozostawiać ślady na rzeczach, które prasujesz. Stopa grzewcza żelazka musi być idealnie czysta.

Jak wyczyścić żelazko: ocet w roli głównej

Jeśli mamy przypalone żelazko, do jego wyczyszczenia można użyć octu. Czyszczenie żelazka zacznij od usunięcia ze stopy żelazka kawałków przypalonej tkaniny. W dalszym kroku zanurz ściereczkę lub gąbkę w roztworze z połowy szklanki octu z dwiema łyżeczkami soli lub sody oczyszczonej. Podgrzej tę substancję do temperatury 70 stopni Celsjusza. Staraj się delikatnie wyczyść powierzchnię żelazka. W trakcie wykonywania tej czynności zalecamy użycie wodoodpornych rękawic najlepiej takich do mycia naczyń. Takie rękawiczki ochronią dłonie przed kwasowym i gorącym roztworem.

Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc na stopie żelazka jak na przykład otwory parowe czy szczeliny, użyj patyczków higienicznych. Patyczki zakończone są wacikiem, dzięki czemu będziesz mogła użyć kolejny raz substancji. Zanurz je roztworze octu i soli. Nie zaleca się czyszczenia zakamarków żelazka spinaczem lub innym twardym, metalowym przedmiotem. Przedmioty te mogłyby porysować delikatną, teflonową powłokę żelazka. Jeśli nie ma w domu octu, do czyszczenia żelazka można użyć detergentu. Do naczynia wypełnionego ciepłą wodą , należy dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Następnie zanurzamy w niej bawełnianą ściereczkę i przetrzyj teflonową powierzchnię żelazka. Na koniec wycieramy stopę żelazka wilgotną szmatką i pozbywamy się śladów mydlin. Można użyć gąbki do mycia naczyń, ale tylko tą miękką stroną. Strona przeznaczona do szorowania naczyń, może porysować stopę żelazka. Jednak duża i mało elastyczna powierzchnia gąbki, słabo sprawdzi się w czyszczeniu dziurek i szczelin parowych.

Czyszczenie solą

Aby wyczyścić przypalone żelazko, możemy się zastosować sprytny sposób z solą kuchenną. Wystarczy rozsypać sól na kartce papieru, a następnie zacząć jej prasowanie. Ta metoda pozwoli przywrócić blask stopce żelazka, o ile zabrudzenia i przypalenia nie są poważniejsze. Zawsze też możesz wypolerować stopę bawełnianą szmatką.A, gdyby żelazko zostało zabrudzone woskiem ? Ponowne rozgrzanie stopy sprawi topienie się wosku, ale nie pozbycie się jego. Tłusta struktura wosku pozostanie na stopie. Co zrobić z takim przypadkiem ? Rozłóż gazetę na desce do prasowania. Podgrzej stopę do maksymalnej możliwej temperatury i prasuj gazetę do momentu aż wosk przyklei się do papieru. Nie trzymaj żelazka w jednym miejscu. Wosk trzeba rozprowadzać po całym papierze. Unikniesz przy tym przypalenia papieru albo i deski do prasowania. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie stopy żelazka, gdzie gromadzi się substancja oleista, jest przetarcie jej ściereczką namoczoną w amoniaku. Następnie stopę żelazka należy wytrzeć wilgotną od wody szmatką.

Jak bezpiecznie użytkować żelazko?

jak wyczyścić żelazkoAby uniknąć wszystkich problemów z przypaleniem się, żelazka jest stosowanie się do prostych zasad. Nigdy nie zostawiaj włączonego żelazka bez kontroli. Zawsze stawiaj żelazku na nóżce, która do tego służy. Stojące pionowo żelazko nie może do niczego przylegać, aby rozgrzana stopa, niczego nie spaliła.Ponadto aby utrzymać żelazko w dobrym stanie, należy czyścić je regularnie. Zapobiega to gromadzeniu się brudu i zatykaniu otworów parowych. Do czyszczenia żelazka nie należy używać szczotek ani innych twardych narzędzi.Powierzchnia stopy grzewczej żelazka jest delikatna i często pokryta specjalną warstwą. Zerwanie tej warstwy może obniżyć wydajność żelazka oraz spowodować stanowczo szybsze przypalanie i zabrudzenia stopu. Teflonu nie da się już drugi raz nałożyć. Jeżeli masz dobre żelazko, w które zainwestowałaś ciężkie pieniądze, dbaj o to żelazko szczególnie. Pamiętaj, że wyprasowane ubrania, wyglądają znacznie schludniej na człowieku. Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here