Czy lalka Barbie to postać wyjątkowa?

0
2019

Lalka Barbie to najbardziej rozpoznawalna zabawka na świecie. Kiedy w 1958 r. stworzyła ją Ruth Handler, nikt nie spodziewał się, że zabawka może stać się fenomenem na światową skalę. Szybko rosnąca popularność lalki Barbie sprawiła, że już w latach 60. XX wieku stworzono serię powieści o tej fikcyjnej postaci. W czym zatem tkwi fenomen kultowej zabawki?

„Idealna przeszłość” Barbie

Barbie to zdrobnienie od Barbary Millicent Roberts. Jej rodzice, George i Margaret pochodzili z fikcyjnego miasteczka Willows, leżącego w stanie Wisconsin. Z informacji zawartych w powieści wydanej przez Random House dowiadujemy się, że Barbie była uczennicą Willows High School.

Aktualnie Barbie mieszka w Malibu, mieszczącym się w Kalifornii. Jej chłopak, Ken dołączył do lalki Barbie już w 1961 r., zaś jego postać obfituje w różnorodne dodatki i akcesoria. Co ciekawe, para zerwała ze sobą w walentynki 2004 r, by ponownie do siebie powrócić, również w walentynki 2011 r. W międzyczasie Barbie spotykała się z surferem Blaine’em.

Przyjaciółki i rodzina

Siostra Blaine’a- Raquelle szybko została przyjaciółką Barbie, mimo że początkowo ze sobą rywalizowały. Jednak do grona jej najlepszych przyjaciółek zaliczają się Midge oraz Teresa. Barbie utrzymuje także bliskie relacje z Nikki i Summer.

Rodzina lalki Barbie zmieniała się z biegiem lat. W żadnym z filmów o przygodach Barbie nie pojawili się jednak jej rodzice, George i Margaret. Wspominano jedynie ich pozytywne, bliskie relacje. Dużo miejsca poświęcono za to ciotce Millicent, oraz sześciorgu młodszego rodzeństwa Barbie: Skipper, Todd, Stacie, Chelsea, Kelly oraz Krissy.

Zwierzęta i pojazdy

Lalka Barbie jest przedstawiana jako prawdziwa miłośniczka i obrończyni zwierząt. Na przestrzeni lat Barbie miała aż 50 różnych zwierzaków, wśród których znalazły się nie tylko psy i koty, ale również konie, panda, małe lwiątko, a nawet zebra. Jej obecnymi pupilami są pies Taffy, kotka Blissa oraz klacz Tawny. Ich przygody przybliżono w wielu filmach z udziałem lalki Barbie.

Bogata kolekcja pojazdów Barbie obfitowała w różnorodne, a przy tym modne w danym okresie kabriolety, jeepy czy kampery. Co ciekawe, Barbie zdobyła również licencję pilota, a dzięki uprawnieniom stewardessy mogła obsługiwać komercyjne linie lotnicze. Zawody, w których pracowała lalka Barbie miały być przykładem kobiecej emancypacji oraz różnorodności zainteresowań.

Ciekawostki o lalce Barbie

Barbie nie zawsze wyglądała jak typowa amerykańska piękność. Miała bowiem ponad 40 różnych narodowości. Projektowaniem jej strojów zajmowało się łącznie 75 projektantów, a dla 150 to lalka Barbie służyła jako modowa inspiracja. Postać wcielała się w 130 różnych zawodów, również tych będących domeną mężczyzn.

Co ciekawe dopiero w 2000 r. lalka Barbie otrzymała pępek, gdyż wcześniej go nie posiadała. Zaś od 2015 r. lalki z linii Fashionistas są dostępne w 8 odmiennych odcieniach skóry, przy 23 kolorach włosów, 22 różnych fryzurach, 14 kształtach twarzy oraz 18 kolorach tęczówek do wyboru. Dodanie lalkom giętkich kostek pozwoliło z kolei na zakładanie płaskiego obuwia, które było dotychczas niemożliwe.

Lalka Barbie ma nawet swój własny odcień różu, określany jako Barbie Pink. O popularności zabawki najlepiej jednak świadczy fakt, że kolejne jej egzemplarze sprzedają się na świecie co około 3 sekundy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here