Sucha czy mokra

Podobnie jak my, nasze zwierzęta również mają różne smaki. Dotyczy to nie tylko rodzaju mięsa, lecz także konsystencji pożywienia. Zarówno karma mokra, jak i sucha mają swoje zalety, a kupno jednej z nich zależy głównie od preferencji psa i naszego wyboru.

Karma mokra – czym się charakteryzuje?

Główną różnicą pomiędzy mokrą a suchą formą pożywienia jest przede wszystkim ilość wody zawarta w poszczególnych porcjach. Karma mokra zawiera jej nawet do 80%, dzięki czemu organizm psa jest lepiej nawodniony. Przyjmuje się, że mokra karma jest nawet trzy razy mniej energetyczna, dlatego często stanowi pokarm uzupełniający. Fakt, że pies chętniej ją zjada, wcale nie musi oznaczać, że tak bardzo mu smakuje. Po prostu, mokrej karmy zwierzę musi zjeść więcej, aby posiłek był pełnoporcjowy i dostarczył mu odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych oraz węglowodanów.

Zalety karmy mokrej

Niewątpliwą zaletą mokrej karmy jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla psa aromat i smak, zwłaszcza gdy (zgodnie z zaleceniami) będzie ona podawana w temperaturze pokojowej. Ponadto pożywienie w tej formie jest zalecane przede wszystkim psom ze schorzeniami dziąseł i zębów lub wrażliwymi drogami moczowymi, ponieważ zwiększona wilgotność wspiera właściwą pracę tego układu.

Karma sucha – czym się charakteryzuje?

Chrupiące granulki o różnych smakach i rozmiarach – za to psy tak bardzo uwielbiają karmę suchą. Spożywanie jej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, poszczególne rodzaje suchych karm dla psa Purina są dostosowane nie tylko do wieku ulubieńca, lecz także wielkości jego pyszczka. Zawarte w niej granulki doskonale spełniają swoje zadanie – chronią dziąsła i zęby przed schorzeniami oraz osadzaniem się kamienia nazębnego.

Dostosuj dzienną porcję suchej karmy do potrzeb psa

Sucha karma jest bardziej kaloryczna i zawiera tylko kilka procent wody. Właśnie dlatego, żywiąc psa wyłącznie tym rodzajem pokarmu, należy ustalić dzienną porcję właściwą dla wielkości ulubieńca. Przy misce z pokarmem zawsze powinna stać druga – ze świeżą wodą. Ogromną zaletą suchej karmy jest także jej dłuższa przydatność do spożycia po otwarciu opakowania oraz to, że chrupiące granulki nie wydzielają tak intensywnego zapachu. Dzięki temu, mogą dłużej leżeć w misce bez obawy, że się zepsują.

Która karma lepsza?

Trudno określić, która karma jest lepsza dla ulubieńca. Decydując się na konkretny rodzaj, warto obserwować psa i ustalić, co mu bardziej smakuje. Najlepszą opcją jest wprowadzenie żywienia łączonego, z którego czworonóg będzie mógł czerpać możliwie jak najwięcej korzyści. Wybierając taki typ diety, należy dobrać rodzaj pożywienia do wielkości i wieku psa. Każda karma dla psa Purina zawiera tego typu informacje na etykiecie, co znacznie ułatwia dobór nie tylko najlepiej zbilansowanego, lecz także najsmaczniejszego posiłku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here