kciuk
fot. pixabay.com

Często pozornie niewinny ból może być początkiem poważniejszego schorzenia z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Zazwyczaj bagatelizujemy pewne objawy, albo z powodu zbyt małej uciążliwości, mówimy często, nie boli przecież aż tak bardzo, nie ma sensu biec  z każdym bólem przysłowiowego paluszka do lekarza.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-kciuka-czyli-zespol-de-quervaina/

Obawiamy się bycia posądzonym o nadwrażliwość i hipochondrię. Osoby, które często zgłaszają się do lekarza lub narzekają z powodu ogólnie przyjętych błahostek, są też podejrzewane o lenistwo i zbytnie użalanie się na swoim stanem zdrowia.

Niewinny ból często jest początkiem poważniejszego schorzenia

Czy więc powinien nas niepokoić ból kciuka? Jest to przecież dość błaha sprawa na, którą nie zwykliśmy zwracać uwagi.

W przypadku zespołu de Quervaina sprawa ma się nieco inaczej. Mimo, że objawy jakie  będziemy odczuwać wskazywać mogą na zwyczajne zmęczenie naszego kciuka przez wytężoną pracę to jednak może to być schorzenie wymagające nawet leczenie operacyjnego.

Zespołu de Quervaina był bardzo często nazywany kciukiem matek z racji silnego obciążenia podczas noszenia małych dzieci. Schorzenie to pogłębiały również liczne  i ciężkie prace domowe, takie jak często poprzez kilak dekad wcześniej pranie ręczna a, co za tym idzie ręczne wykręcanie prania.

Częstotliwość tych obowiązków powodowała, że dochodziło do stanu zapalanego pochewki ścięgnistej. Osoby cierpiące na to schorzenie odczuwały często nawracający ból kciuka powiązany z bólem nadgarstka. Aby złagodzić te bolesne objawy chorobowe można w warunkach domowych owinąć nadgarstek bandażem lub gazą, odpocząć w trakcie wykonywania ciężkich prac, które mogą potęgować ból. Warto również zastosować specjalne maści, które można dostać bez recepty praktycznie  w każdej aptece.

Co robić, jeżeli domowe metody nie pomagają

Jeżeli wspomiane wcześniej metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Zapewne lekarz zanim ostatecznie stwierdzi, że to zespołu de Quervaina zaleci nam zapewne USG lub też RTG. Po pozytywnej weryfikacji, zostaniemy poproszeni  na pewno,  o więcej odpoczynku i oszczędzanie  wspomnianego kciuka.

Przeczytaj też: http://www.gminess.pl/jajka-jako-najlepsze-zrodlo-bialka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here