polipy macicy

Polipy macicy są to zmiany rozrostowe, które wywodzą się z błony śluzowej i zazwyczaj mają charakter nienowotworowy. Jednak jeśli je zlekceważymy to mogą one w niektórych przypadkach prowadzić do rozwoju nowotworów.

Co wiemy o polipach macicy?

Polipy macicy są zmianami, które można ze względu na ich lokalizację podzielić na:

  • polipy szyjki macicy – podłużne struktury rosnące na szyjce macicy która jest wąskim kanałem przechodzącym od macicy do pochwy,
  • polipy trzonu macicy – tworzące się w obrębie jamy macicy z pogrubionej błony śluzowej. Mogą prowadzić do blokowania kanału szyjki macicy a także wystawać do pochwy.

Powinniśmy wiedzieć, że polipy mogą różnić się pod względem wielkości. Wynosi ona od kilku milimetrów i nie jest większa od ziarenka sezamu, do kilku centymetrów. Możemy mieć także jednego polipa lub kilka. Zmiany te zazwyczaj mieszczą się w obrębie macicy, jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że migrują poprzez szyjkę w kierunku pochwy.

Jak objawiają się polipy macicy?

Objawami polipów macicy, są:

  • krwawienia- które są nieregularne, często występują po stosunku seksualnym czy badaniu ginekologicznym,
  • nadmierna produkcja śluzu- powodowana przez uszkadzanie błony śluzowej przez polip co skutkuje nadmiernym jego wydzielaniem i pojawianiem się upławów
  • ropna wydzielina z pochwy- na skutek zakażeń polipów jak również błony śluzowej macicy,
  • dolegliwości bólowe, które towarzyszą polipom o dużych rozmiarach, mają charakter ucisku i skurczów ponieważ organizm próbuje je usunąć gdyż stanowią ciało obce.

czym są polipy macicy i jaki mają skutek

Leczenie polipów

Leczenie polipów macicy rozpoczyna się od kuracji hormonalnej, która trwa zazwyczaj kilka miesięcy . Jeżeli nie da to założonych rezultatów,  to nasz lekarz może zaproponować wyłyżeczkowanie lub bardziej nowoczesny zabieg – histeroskopię.

  • Łyżeczkowanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a uzyskany materiał bada się na obecność komórek nowotworowych. Po zabiegu trzeba leżeć i przez kilka dni się oszczędzać.
  • Histeroskopia pozwala usunąć polipy zaraz po badaniu diagnostycznym. Jeżeli zawierają one komórki nowotworowe, konieczna jest histerektomia, czyli usunięcie macicy.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Polipy macicy są bardzo rzadko zmianami złośliwymi. Stanowią tylko około 1% wszystkich wykrywanych polipów. Kiedy lekarz stwierdza obecność zmian nowotworowych to kolejnym krokiem jest najczęściej zabieg operacyjny, który ma na celu usunięcie przydatków wraz macicą. Zezłośliwienie polipów stwierdza się najczęściej u kobiet po menopauzie. Najlepszymi badaniami diagnostycznymi w przypadku polipów endometrialnych są endometrialnych salpingografia lub histerosalpingografia.

 

[Głosów:8    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here