leukocyty w moczu

Obecność leukocytów w moczu z reguły świadczy o toczącym się stanie zapalnym, z którym Twój organizm próbuje walczyć. Białe krwinki bo tak potocznie nazywamy leukocyty odpowiedzialne są za zwalczenie infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Podwyższony poziom leukocytów może świadczyć o stanie zapalnym, który ma miejsce w twoim organizmie. Wzrost białych krwinek sygnalizować może na problemy z układem moczowym, układem rodnym nierzadko informuje o niewydolności układu krążenia a nawet o zmianach nowotworowych.

Leukocyturia – jak radzić sobie z objawami?

Jeżeli wyniki badań moczu wykażą obecność białych krwinek a ich liczba w polu „osadu moczu nieodwirowanego” przekroczy 5 wtedy możesz być pewien, że cierpisz na leukocyturię. Jeżeli odczuwasz ból w okolicach podbrzusza, nieustające parcie na pęcherz przez co więcej czasu spędzasz w toalecie, a podczas oddawania moczu towarzyszy Ci uczucie dyskomfortu w postaci silnego bólu i pieczenia wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z zakażeniem układu moczowego. Często przy zapaleniu układu moczowego pojawia się także gorączka i wymioty.

Leukocyturia może być objawem ropomoczu – wtedy mocz ma zmieniony kolor, zapach i jest mętny.

Obecność krwi w moczu wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem – jest to bardzo groźny objaw, który wskazywać może na rozwijający się w pęcherzu nowotwór. Bardzo często jednak występuje przy silnych zapaleniach pęcherza lub zapaleniach nerek.

 Choroba nerek

Zwiększony poziom leukocytów w moczu bardzo często wskazuje na choroby nerek.

Jedną z najczęstszych przypadłości jest kamica nerkowa, a jej najczęstsze objawy to: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, wymioty, krwiomocz.

Obecność białych krwinek świadczyć może o śródmiąższowym zapaleniu nerek. Ta dolegliwość z reguły występuje wraz z wysoką gorączką, wysypką na ciele oraz ostrym bólem stawów i okolic lędźwi. Przy śródmiąższowym zapaleniu nerek w moczu może znajdować się krew.

Kłębuszkowe zapalenie nerek charakteryzuje się natomiast ogólnym osłabieniem a pacjenci nierzadko cierpią na anemię.

badanie moczu - co oznacza krew w moczu

Leukocyturia a zapalenie jajników

Chorobom tym często towarzyszy gorączka, osłabienie organizmu, nudności, wymioty, biegunka, ból narządów rodnych. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić Cię do wizyty u ginekologa może być ból w trakcie stosunku oraz nasilenie się upławów. Obecność białych krwinek  może ona sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego, którego objawy niewiele różnią się od zakażenia układu moczowego.

Leukocyturia informować może również o niewydolności krążenia, nadmiernym odwodnieniu organizmu lub stanach zapalnych innych organów. Do jej powstawania przyczynia się również wzmożony wysiłek fizyczny oraz przyjmowanie niektórych antybiotyków.

Białe krwinki odgrywają bardzo ważną rolę w naszych organizmach. Powodują one skuteczną walkę naszego systemu odpornościowego z zapaleniami, zatem ich podwyższony poziom może świadczyć właśnie o rozwijającej się chorobie.

Pamiętaj, że unikanie leczenia niesie ze sobą poważne powikłania. Najczęściej są one nieodwracalne. Leczenie zazwyczaj odbywa się poprzez przyjmowanie antybiotyków. 

 

 

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here