Cholesterol — to słowo brzmi strasznie, niestety coraz więcej osób słyszy je w gabinetach lekarskich. Jednak cholesterol sam w sobie nie jest niczym złym, za to jego nadmiar może przysporzyć nam problemów. Część cholesterolu jest produkowana przez naszą wątrobę, a część dostarczamy do organizmu sami razem z pożywieniem. Jego źródłem w pożywieniu są tłuszcze zwierzęce oraz różne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest on budulcem błon komórkowych, a także bierze udział w produkcji hormonów oraz przyswajaniu witaminy D. Dlatego ważne jest, aby jego poziom był prawidłowy, niezbyt wysoki, a także niezbyt niski, ze względu na jego istotną rolę w naszym organizmie.
Co jest powodem wysokiego poziomu cholesterolu?
Czemu mamy często za wysoki poziom cholesterolu? Wynika to z ilości spożywanych przez nas produktów pochodzenia zwierzęcego. Tłuste wędliny, tłuste produkty mleczne, wyroby cukiernicze, a nawet niektóre oleje roślinne podwyższają jego poziom. Oznakami nieprawidłowej ilości cholesterolu w organizmie są przede wszystkim żółte zgrubienia w zgięciu łokcia, pod piersiami czy w okolicach powiek oczu, a także problemy z koncentracją i z zapamiętywaniem. Ze względu na to, że objawy są w zasadzie ciężkie do rozpoznania, zaleca się regularne badania poziomu cholesterolu.
Jak obniżyć cholesterol?
Wiele osób zastanawia się jak obniżyć cholesterol. Najważniejsza w tym przypadku jest dieta. Unikać należy tłustych mięs i wędlin, tradycyjne masło lub margarynę zastąpić specjalnym smarowidłem, które wspomaga redukcję cholesterolu, a także ograniczyć spożywanie jajek. Jedno żółtko, które zawiera w sobie naprawdę dużą dawkę cholesterolu – zawiera go w sobie tyle, że jego zjedzenie zaspokaja dzienną dawkę cholesterolu dla jednej osoby. Powinniśmy również zrezygnować z pieczywa, przynajmniej tego jasnego. Dostępne są również różne suplementy diety, które pomogą w obniżeniu złego cholesterolu. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który doradzi, który z suplementów spełni swoją funkcję.
Jaką dietę stosować?
W diecie obniżającej cholesterol ważne są również owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, przyprawy i zioła, brązowy ryż, różnego rodzaju fasole, siemię lniane, ryby oraz orzechy. Tych produktów w naszej diecie nie może zabraknąć. Warto również pamiętać, że rozpoczętej terapii nie można przerwać. Znaczy to tyle, że jeśli zaczynamy jeść tak, aby ten cholesterol obniżyć, to należy to robić tak długo, jak jest to potrzebne. A najlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe na bezpieczniejsze i zdrowsze, aby problem z wysokim poziomem cholesterolu już nigdy się nie pojawił.