Jak obliczyć BMI

BMI, czyli wskaźnik masy ciała (z angielskiego body mass index) to jedna, konkretna liczba, która pozwala na wstępne określenie czy masa naszego ciała mieści się w normie. Wiadomo przecież, że niska osoba ważąca 65 kilogramów może mieć już nadwagę, a inna, bardzo wysoka wręcz niedowagę. Bardzo wiele zależy przecież od wzrostu! Wskaźnik BMI bierze pod uwagę obie te wartości. Nie każdy jednak wie jak obliczyć BMI.

Jak obliczyć BMI

Aby otrzymać nasz wskaźnik BMI wystarczy podzielić naszą wagę w kilogramach przez nasz wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Zatem jeśli mamy 165 centymetrów wzrostu, to bierzemy wartość 1,65. Dla masy ciała równej 55 kg obliczenia będą następujące: po prostu dzielimy 55 przez 1,65 podniesione do kwadratu czyli 55:2,7225 = 20,2. Cóż, liczenie nawet takich wartości może prowadzić nas do pomyłek, a przecież wskaźnik masy ciała to ważna rzecz i na pewno nie chcemy go błędnie obliczyć. Na szczęście istnieje szereg kalkulatorów BMI dostępnych przez internet. Wystarczy wówczas tylko podać naszą wagę i wzrost i uzyskujemy gotowy wynik.

Co oznacza konkretny wynik BMI

Co oznacza konkretny wynik BMINo właśnie, wynik! W przykładowym przeliczeniu powyżej otrzymano wartość 20,2. Co to w ogóle znaczy? Czy to jeszcze norma, czy już nadwaga? A może niedowaga? Wskaźnik BMI powstał dokładnie po to – aby łatwo określić, czy przy naszym wzroście nasza waga jest prawidłowa. Przykładowe 20,2 oznacza, że osoba o takim wzroście i masie (65 kg i 165 m) ma wagę zdecydowanie w normie. Norma bowiem zawiera się w zakresie od od 18,5 do 25. Są to dość spore widełki, więc osoba o takim wzroście może spokojnie przytyć lub schudnąć kilka kilogramów i nadal nie mieć nadwagi lub niedowagi. Problemy zaczynałyby się poniżej i powyżej tego zakresu.

Niedowaga i otyłość

Niedowaga, czyli wartości poniżej 18,5 dzieli się na dalsze podkategorie. Generalnie, po prostu dla zdrowia lepiej jest w takiej sytuacji nieco przytyć. Jeśli jednak masa ciała zejdzie tak nisko, że nasz wskaźnik wyniesie poniżej 17, to zaczyna się już wychudzenie. Gdybyśmy stracili jeszcze więcej masy, to poniżej 16 będziemy się kwalifikować jako wygłodzeni, a sama nazwa tej kategorii wskazuje, że w naszej diecie, trybie życia lub stanie zdrowia coś poważnie nie gra.

Niedowaga i otyłośćNatomiast masa ciała, przy której uzyskujemy wynik powyżej 25, może być na tyle duża, że przekroczymy nawet próg otyłości. Przy wartościach rzędu 30 i więcej mamy już otyłość I stopnia. Jeśli nie zareagujemy i nie zaczniemy działać, to możemy utyć dalej, aż do wartości powyżej 35. W tym momencie otyłość będzie już II stopnia, nazywana także otyłością kliniczną. Nazwa mówi sama za siebie – w tym momencie nasz stan sprowadza na nas szereg dolegliwości zdrowotnych, jeszcze więcej, niż miałoby to miejsce przy mniejszej otyłości lub nawet znacznej nadwadze. Przy wartościach powyżej 40 mamy do czynienia z otyłością skrajną.

Można zatem śmiało powiedzieć, że wiedząc jak obliczyć BMI (dla utrwalenia: waga w kg przez kwadrat wzrostu w metrach), wiemy jak określić, czy masa naszego ciała nie ma już przypadkiem negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jeśli zaobserwujemy znaczne odchylenia od normy, to trzeba podjąć działania zmierzające do zmniejszenia bądź zwiększenia masy ciała – oczywiście w tym „zdrowym” kierunku.

Jak schudnąć?

W większości przypadków problemem będzie nadwaga lub otyłość. Wtedy niezbędne jest obniżenie wagi do uzyskania optymalnego wyniku BMI. Można to zrobić na kilka sposobów a najlepiej łącząc je wszystkie w kompleksowy zestaw działań.

Zdrowa dieta

Przede wszystkim musimy zweryfikować swoją dietę i sprawić, aby nie dostarczać za jej pomocą do organizmu nadmiaru kalorii. Odpowiedni zestaw posiłków możemy ustalić sami korzystając z internetowych kalkulatorów kalorii. Oprócz tego, musimy zadbać o to, aby posiłki nie były zbyt sycące lecz aby dostarczały do naszego organizmu odpowiednią ilość wartości odżywczych. Bardzo ważne jest, aby znaczna część naszej diety stanowiły warzywa i owoce. powinniśmy również pić dużo wody i unikać żywności przetworzonej, słodyczy oraz fast foodów.

Sport

Równie ważne w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała jest regularne uprawienie sportu. Nie musi być to wyczynowy sport. Wystarczy kilka razy w tygodniu przebiec kilka kilometrów lub dojeżdżać do pracy rowerem zamiast komunikacją miejską czy samochodem. Dobrym pomysłem jest również wykupienie karnetu na siłownię i regularne uczęszczanie na nią. Ważne jest to, aby nie zniechęcać się na samym początku, gdy nie będziemy jeszcze widzieli efektów. Jeśli będziemy systematyczni to efekty przyjdą same. Nawet nie zauważymy kiedy. Nie należy się również zbytnio śpieszyć. Podstawa to regularność i systematyczność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here