Obecnie większość prac stolarskich wykonuje się w warunkach przemysłowych. Jednak nadal większości z nas stolarstwo kojarzy się z niewielkim warsztatem rzemieślniczym. Obróbka drewna jest cudownym zajęciem, które może stać się życiową pasją. Co warte podkreślenia stolarstwo to nie tylko zajęcie dla profesjonalistów, ale również dla amatorów. Bez wątpienia zajęcie to może dawać wiele satysfakcji.
Warsztat profesjonalny czy amatorski?
Zasadniczą różnicą, o której należy wspomnieć jest to, że warsztaty służące do przemysłowej produkcji mebli są o wiele bardziej zautomatyzowane niż ich domowe odpowiedniki. Nic w tym dziwnego, w przypadku masowej produkcji należy codziennie obrobić ogromną ilość materiałów. Dlatego w przypadku warsztatów przemysłowych liczy się w głównej mierze wydajność.
Osobom, które zajmują się stolarką w sposób amatorski i traktują ją jako hobby sprzęt taki w ogóle nie jest potrzebny. W przydomowym warsztacie powinien się za to znaleźć na pewno sprzęt obsługiwany ręcznie. Pozwala on bowiem czerpać maksimum przyjemności z obróbki drewna i konstruowania mebli. W tym przypadku bowiem najbardziej liczy się satysfakcja, jakiej dostarcza bezpośrednia praca z drewnem.
Warsztat dla amatora – wyposażenie i aranżacja
W każdym warsztacie – nie tylko stolarskim – powinien panować absolutny porządek. Dlatego należy zadbać o to, by każdy sprzęt i narzędzie miało swoje stałe miejsce. Warto wyrobić w sobie nawyk odkładania po zakończonej pracy używanego przedmiotu. Dzięki temu nie tylko w warsztacie będzie czysto, ale co równie ważne nie będziemy mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem aktualnie potrzebnego nam sprzętu. Odpowiedni regał warsztatowy bardzo ułatwia segregację i przechowywanie narzędzi. Okazuje się, że tak banalna rzecz jak porządek ma decydujący wpływ na efektywność, komfort i bezpieczeństwo pracy w warsztacie stolarskim.
Warsztat można urządzić zarówno w obszernym jak i niewielkim pomieszczeniu. Oczywiście praca w bardzo małym pomieszczeniu będzie dużo trudniejsza. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się urządzenie warsztatu w przydomowym garażu lub piwnicy.
Oprócz narzędzi kolejną ważną rzeczą w każdym warsztacie jest odpowiednie oświetlenie. Pamiętajmy, że najbardziej przyjazne dla naszych oczu jest światło naturalne. Dlatego gdy jest to tylko możliwe warto zadbać o dużą ilość okien lub świetlików. W warsztacie musi się też znaleźć odpowiednia lampa centralna i kilka dodatkowych źródeł światła elektrycznego.
Trudno sobie wyobrazić również warsztat bez odpowiedniego stołu roboczego, zamykanej szafy na najcenniejsze narzędzia oraz różnego rodzaju półek i haków na narzędzia.