Popękane naczynka, potocznie nazywane pajączkami są powszechnym problemem, zwłaszcza wśród kobiet. Czerwono-sine naczynka na nogach z reguły traktowane są jak defekt estetyczny. Wiele Pań się tym martwi, zapominają jednak, że takie zmiany mogą również informować nas o jakimś chorzeniu. Popękane naczynka bardzo często są pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej.
Skąd się biorą popękane naczynka na nogach?
Pękające naczynka mogą mieć różne przyczyny, zwykle dopadają osoby, u których w rodzinie pojawiały się już wcześniej choroby żył. Więc jak widać takie zmiany mają podłoże genetyczne. Oprócz tego mają wpływ zaburzenia hormonalne, osłabione ściany naczyń, zmniejszone zdolności kurczenia się naczyń, ciążą, a nawet okres menopauzy.
W ciąży, kobiety są bardziej narażone na pojawianie się pajączków. Przyczyną jest burza hormonów oraz zwiększona ilość krwi, która krąży w organizmie przyszłej mamy. Żyły wtedy ulegają powiększeniu.
Poszerzaniu się naczyń krwionośnych sprzyja również nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej oraz nadmierna ekspozycja na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej.
Przeczytaj też: http://www.gminess.pl/olejowanie-wlosow-jak-rozpoznac-porowatosc-wlosow/
Jak leczyć pękające naczynka?
Obecnie wyróżnia się kilka metod, za pomocą których możemy pozbyć się nieestetycznych, popękanych naczynek. Od ilości zmian i rozległości zależy metoda leczenia, dobiera ją lekarz.
Skleroterapia jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania popękanych naczynek. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu, który sprawia że naczynka zarastają. Jeżeli zmiany są niewielkie wystarczy jeden zabieg, jeżeli występują w większej ilości, będzie potrzebna większa ilość wizyt.
Skleroterapia piankowa Tessariego, jest odmianą wyżej opisanego zabiegu. Różnica polega na wstrzyknięciu spienionego środka farmakologicznego do naczynka. W taki sposób zamykany jest przepływ krwi, co skutkuje zanikiem pajączków.
Laser pulsujący również jest wykorzystywany do zamykania popękanych naczynek na nogach. Taki zabieg polega na pochłonięciu światła przez czerwony barwnik krwi. W następnym etapie niszczone są ścianki naczynka.
Elektrokoagulacja polega na wykorzystaniu prądu stałego, do zamknięcia popękanych naczynek. Podczas zabiegu ścinane jest białko w ścianach naczyń krwionośnych, a następnie wchłonięte poprzez układ limfatyczny. W fazie końcowej jest wydalone.
Źródło: https://www.blondhairaffair.pl/