Odzież do biegania

Bieganie jest jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych form aktywności. Biegać można o każdej porze roku, praktycznie w dowolnym miejscu, niepotrzebne są również jakieś specjalne przygotowania. Jedną z rzeczy, o którą trzeba zadbać, jest odpowiednia odzież.

Jak dobrać odzież do biegania?

Dobór odzieży do biegania jest uzależniony od tego, w jakich warunkach będzie ono kontynuowane, na zewnątrz, czy na bieżni. Na bieżnię wystarczy termoaktywna koszulka, która reguluje temperaturę ciała i umożliwia skórze oddychanie, a także jest wygodna i nie drażni skóry w trakcie ćwiczeń. Odzież do biegania przeznaczona na zewnątrz powinna być dopasowana również do warunków pogodowych. Warunki zewnętrzne wymagają dobrania odzieży pod kątem różnych czynników, ale taki rodzaj biegania jest przyjemniejszy niż na bieżni. W czasie zimowych miesięcy odzież do biegania służy nie tylko do ogrzewania ciała, musi być także przewiewna, aby odprowadzać nadmiar wilgoci. Latem, kiedy panują wysokie temperatury, odzież do biegania powinna zapewnić odpowiednią wentylację i usuwać nadmiar wilgoci. Wybór odzieży do biegania jesienią i wiosną jest trudniejszy, ponieważ pogoda w tym czasie bardzo często się zmienia, a ubranie musi dopasowane do różnych warunków. W tym okresie dni są krótsze, dlatego bieganie odbywa się często po zmroku, należy wówczas pamiętać o odblaskach na ubraniu, które są widoczne z daleka i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Czy rozmiar odzieży do biegania jest ważny?

Odzież do biegania jest skonstruowana w taki sposób, że pot, który gromadzi się na ciele w czasie biegania, jest powoli filtrowany na zewnętrzną stronę ubrania i tam zostaje odparowany. W zależności od rodzaju odzieży sportowej wysoka temperatura może być przez ubranie od razu usuwana, wtedy ciało zostaje schłodzone, albo zatrzymywana, aby je ogrzać. Procesy te zachodzą we właściwy sposób tylko wtedy, kiedy ubranie dokładnie przylega do ciała. Odzież do biegania nie może być za ciasna, aby nie krępować ruchów, ale kiedy jest zbyt luźna, procesy gospodarowania temperaturą i wilgocią nie mogą odpowiednio przebiegać. Zazwyczaj odzież do biegania składa się z trzech warstw:

– pierwsza warstwa przylega do ciała, latem są to przewiewne tkaniny, a zimą odzież termiczna,

– drugą warstwę stanowi bluza do biegania, można ją zawiązać w pasie, aby była do wykorzystania w razie potrzeby,

– trzecią warstwą jest cienka kurtka przeciwdeszczowa albo softshell.

W chłodniejsze dni należy jeszcze pamiętać o rękawiczkach i czapce, dzięki zastosowaniu kilku warstw odzieży, bieganie można kontynuować niezależnie od warunków atmosferycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here