Planujesz remont? Koniecznie przemyśl to, jakie elementy złącznie mogą Ci być potrzebne. W różnych sytuacjach wykorzystywane są różne rzeczy. Czasem wystarczą zwykłe śruby, innym razem lepiej zainwestować w kołki, a w jeszcze innych przypadkach przydatne okazują się być kotwy.
Kiedy używać wymienionych tu elementów złącznych? Tego – na konkretnych przykładach – dowiesz się z naszego artykułu.
Kotwy – do czego można je wykorzystać?
Kotwy pozwalają na łączenie różnych części konstrukcji w jedną całość. O tym, jak bardzo są solidne najlepiej świadczy fakt, że uniemożliwiają obracanie się oraz przesuwanie poszczególnych elementów.
Wyróżniamy kotwy chemiczne, stalowe oraz te do materiałów miękkich. W zależności od rodzaju, można je zastosować do mocowań w cegle, betonie, piasku, trawie, ziemi, a także w ścianach murowanych.
Przeczytaj także: https://www.scandihome.pl/rodzaje-norm-dotyczacych-srub-i-konwersja-pomiedzy-nimi/
Do czego służą kołki?
Kołki to elementy złączne, przydatne do szybkiego montażu. Sprawdzają się również przy różnego typu pracach modernizacyjnych. Można je zastosować przede wszystkim w ścianach betonowych i ceglanych. Przy ich pomocy da się zamocować lampy, półki wiszące, listwy przypodłogowe i przytwierdzić do ściany kable.
Wybierając rozmiar kołków, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę długość takich elementów – najlepiej, jeśli trzpień jest długi na około 2/3 grubości ściany. I tu jeszcze jedna techniczna kwestia: im większa jest średnica kołka, tym cięższy element jest on w stanie podtrzymać.
Śruby – kiedy warto po nie sięgnąć?
Śruby to gwintowane elementy złączne, bez których ciężko sobie dzisiaj wyobrazić remonty, dekorowanie wnętrz, a nawet łączenie różnych elementów niewielkich konstrukcji (takich, jak na przykład części rowerka stacjonarnego). Zespajają ze sobą fragmenty wykonane z tworzyw sztucznych, drewna czy metalu.
Jest wiele rodzajów śrub. Różnią się m.in. rozmiarem, rodzajem gwintów czy zakończenia. Szukając tych konkretnych elementów, warto korzystać z tabeli konwersji ich norm. Mogą bowiem występować pod znakami ISO, PN albo DIN.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – kotwy chemiczne od Stalmut.