Profesjonaliści, którzy chcą kupić wyłącznie wysokiej jakości elementy złączne nierzadko decydują się na takie śruby, które spełniają po prostu normy ISO/DIN/PN. Czym charakteryzują się te poszczególne oznaczenia? Jak wykonać konwersję? Czy zrealizowanie tego zadania jest stosunkowo skomplikowane?
Najważniejsze informacje na temat ISO/DIN/PN
Na terenie naszego kraju są między innymi stosowane normy PN. To nasze rodzime oznaczenia. Za Polskie Normy w głównej mierze odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Trzeba zauważyć, że to państwowa jednostka organizacyjna. Ma ona na swoich – kolokwialnie pisząc – barkach kilka ważnych zadań do wykonania. To na przykład organizowanie oraz jednocześnie prowadzenie normalizacji krajowej. U nas stosowane są również, między innymi ze względu na kwestie historyczne, normy DIN. W tym temacie najwięcej do powiedzenia ma natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To stowarzyszenie posiada w tym momencie siedzibę w Berlinie. Zostało ono założone w 1917 roku. Pierwsza norma pod szyldem DIN została natomiast opublikowana w 1918 roku. Należy zauważyć, że Niemiecki instytut Normalizacyjny od 1951 roku należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Polska natomiast od samego początku, czyli od 1947 roku. To właśnie wtedy powstała bowiem Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Zarządza ona najbardziej powszechnymi normami ISO – stosowanymi tak naprawdę na całym świecie. W tym momencie ta pozarządowa instytucja ma ponad 160 członków z różnych kontynentów.
Czy wykonanie konwersji jest trudne?
Bardzo dużo osób zadaje sobie to pytanie. Od razu można odpowiedzieć, że zrealizowanie tego zadania naprawdę nie jest zbytnio skomplikowane. Trzeba tylko korzystać z odpowiednich narzędzi. Jedno z nich znajduje się na przykład na stronie internetowej stalmut.pl. Co jednak zrobić, aby dokonać konwersji pomiędzy normami ISO/DIN/PN? Najlepiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że macie zamiar sprzedać komuś z zagranicy śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Nie posłużycie się, na przykład w trakcie negocjacji, normą PN 82406, ponieważ Polskie Normy są stosowane wyłącznie na terenie naszego kraju. Lepiej zatem, aby przedmiot transakcji był opisany poprzez normy ISO albo DIN. W tym celu trzeba skorzystać z wyszukiwarki na wspomnianej już wyżej stronie internetowej. Wpiszcie albo wklejcie oznaczenie PN 82406. To w zupełności wystarczy! Dzięki konwersji dowiecie się, że pozostałe oznaczenia, w przypadku śrub zamkowych, wynoszą DIN 603 i ISO 8677.