Kofeina i jej wpływ na proces chudnięcia

Kawa to zdecydowanie jedna z najczęstszych rzeczy, od których rozpoczynamy dzień. Jest tak i również w przypadku gdy się odchudzamy. Wiele osób jednak nie bierze pod uwagę wpływu kofeiny zawartej w “małej czarnej” na proces chudnięcia, choć kofeina tak jak każde inne związki, może wpływać na tracenie wagi. Czy i jeśli tak to, jaki wpływ zatem ma kofeina na odchudzanie się i czy możemy pozwolić sobie na regularne picie kawy, gdy walczymy o utratę wagi? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.

Ogólny wpływ kofeiny na odchudzanie

Kofeina wpływa na nas proces odchudzania się i tracenie wagi. Pierwszym skutkiem przyjmowania kofeiny podczas odchudzania się będzie zwiększenie szybkości przemiany materii. Kofeina daje nam również więcej siły fizycznej dzięki usuwaniu zmęczenia fizycznego, którą możemy wykorzystywać np. na dodatkowe ćwiczenia na siłowni. Dzięki pobudzaniu kory mózgowej kofeina działa również pozytywnie psychicznie na nas, gdy się odchudzamy. Kofeina jest też często używana w kosmetykach, gdyż zapobiega wchłanianiu się tłuszczu. Ogólnym minusem stosowania kofeiny podczas odchudzania się mogą być długotrwałe skutki takie jak spadek poziomu cukru spowodowany nagłym wzrostem glukozy czy apatia i zmęczenie wynikające ze zwiększenia metabolizm organizmu.

Działanie termogeniczne — szybsze spalanie tłuszczu

Ogólny wpływ kofeiny na odchudzanieKofeina działa również w sposób termogeniczny na nasz organizm. Jeśli w ciągu doby przyjmujemy większą ilość niż 300 mg, wspomaga ona spalanie kalorii podczas treningów. Kofeina taka powinna być spożywana nie w formie naturalnej, a syntetycznej np. w preparatach na odchudzanie czy suplementach diety. Kofeina z kawy wchłania się dużo mniej efektywnie, a wypijanie dużej jej ilości z pewnością nie pomaga schudnąć. Stosując suplement z kofeiną, powinniśmy ograniczać picie kawy naturalnej, aby nie przekroczyć ogólnej dawki kofeiny w organizmie.

Skutki negatywne

Kofeina posiada również negatywny wpływ — szczególnie u osób wrażliwych na te substancje. Kofeina powodować może wypłukiwanie magnezu i potasu z organizmu, drżenie rąk lub kołatanie serca. Jeśli zauważymy takie dolegliwości, powinniśmy zmniejszyć zużycie kofeiny, która wspomaga proces odchudzania się. Nad jej stosowaniem powinniśmy zastanowić się również, jeśli negatywnie wpływa na nasz organizm np. poprzez zwiększenie szybkości przemiany materii. Skutki negatywne może zniwelować np. dieta pudełkowa z dowozem czy odpowiednie żywienie się ogólne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here