kuchnia

Mała kuchnia ma niezaprzeczalny plus – łatwiej jest stworzyć w niej przytulność. Ale w tym celu ważne jest, aby zachować równowagę, starając się nie przeciążać pomieszczenia wystrojem. Architekt wnętrz z Warszawy podpowiada, jak urządzić przytulną kuchnię.

Jakich przedmiotów nie należy przechowywać na blacie?

Kluczowym elementem wygodnego i zachęcającego środowiska kuchennego jest porządek. Jeśli blat i parapet są zapchane sprzętem AGD, fartuch kuchenny (część pomiędzy szafkami) jest przeładowany sprzętami wiszącymi na szynach, a otwarte półki zapchane naczyniami, pomieszczenie wygląda na zagracone i nie sprawia, że ​​chce się w nim długo pozostać.

Spróbuj uprzątnąć kuchnię, pozbywając się zbędnych przedmiotów i jednocześnie ułatwiając sobie sprzątanie. Skorzystaj z zamykanych szafek a rzeczy, których nie używasz pozbądź się z kuchni.

Kolorystyka w kuchni

Jaki jest najbardziej praktyczny kolor w kuchni?

Trudno nazwać kuchnię przytulną, jeśli w dekoracji i wystroju dominują krzykliwe kolory – zbyt jaskrawa gama szybko się znudzi. Innym powodem, aby rzadziej korzystać z kuchni, jest niespójność i dysharmonia odcieni, a także agresywny dekor np. na tapecie.

Spokojna paleta kolorów i przemyślane zestawienia stworzą podstawę przyjaznej i komfortowej atmosfery. Często nie wymaga to nawet pełnego remontu: odmalowanie ścian, wymiana zabezpieczenia ściany znajdującego się pomiędzy szafkami potrafi diametralnie odmienić wnętrze.

Jeśli myślisz o wnętrzu zaprojektowanym w pastelowych kolorach, rozwesel wnętrze umieszczając kolorowe akcenty w postaci zasłon, poduszek lub innych dodatków.

Często najlepiej zaufać profesjonaliście https://projektowaniewnetrz24.eu/

Mniej elementów błyszczących

Jeśli meble posiadają błyszczące fronty a nogi stołu i krzeseł są wykonane z chromowanego metalu, pomieszczenie nie sprawia wrażenia przytulnego. Matowe powierzchnie są nie tylko bardziej praktyczne, ale także wygodniejsze dla oka. Sam połysk jest dobry, bo optycznie powiększa kuchnię, ale bez matowych i drewnianych elementów wygląda zbyt surowo.

Blaty, krzesła i półki wykonane z drewna tworzą cieplejsze i przyjemniejsze wizualnie otoczenie. Odziedziczone antyki, wiklinowe kosze, dywaniki z naturalnych tkanin dodają przytulności.

Jakie przesłony okienne wybrać do kuchni?

W przypadku kuchni o niewielkich rozmiarach działa główna zasada projektowania otworu okiennego – im bardziej proste osłony, tym lepiej. Najlepiej wybrać roletę rzymską, roletę zwijaną, plisy lub żaluzje.

Pomysły na dekoracje ścienne do kuchni

Kuchnia wygląda na bardziej przestronną, jeśli nie jest przeładowana wystrojem. Z drugiej jednak strony, zbyt puste ściany nie tworzą efektu przytulności.  Najlepszą opcją jest obraz wielkoformatowy, krajobraz, który wizualnie pogłębia przestrzeń.

Unikaj zduplikowanych zdjęć (takich atrakcji jak Wieża Eiffla, portrety celebrytów, jelenie w stylu skandynawskim).

Aby dodać ekskluzywności oprawie, zawieś własne zdjęcie lub rysunek nad stołem, choćby abstrakcyjny. Nawiasem mówiąc, będzie to doskonała okazja do ciekawej rozmowy z gośćmi.

Może Cię też zainteresować: http://www.metalzine.pl/mala-kuchnia-jak-zaoszczedzic-miejsce-radzi-architekt-wnetrz/

Wybierz obrus ​​na stół

Kto powiedział, że fantazyjne obrusy są tylko na święta? Wodoodporny produkt, który wygląda jak zwykły materiał, pozwala cieszyć się pięknem i wygodą każdego dnia. Obrus ​​nie tylko zdobi kuchnię, ale także chroni blat przed drobnymi uszkodzeniami. Nowe „ubrania” na stół z łatwością odmienią całe wnętrze.

Jeśli chcesz, aby otoczenie było nie tylko przytulne, ale także atrakcyjne wizualnie, nie zalecam używania ceraty. Na święta i specjalne okazje lepiej położyć lniany lub bawełniany obrus.

Transformacja lodówki

Właściciele małych kuchni uważają to urządzenie za zbyt nieporęczne, więc chowają je w niszach, wbudowują w zestaw mebli lub wybierają kompaktowe modele. Jeśli nie masz takich możliwości, udekoruj lodówkę, czyniąc ją atrakcją wnętrza.

Rośliny domowe

Kwiaty zdobią każde wnętrze, a kuchnia jest odpowiednim miejscem do bezpretensjonalnych nasadzeń. Rośliny dodają objętości pomieszczeniu i wizualnie zwiększają przestrzeń.

W ciasnej kuchni nie zalecam umieszczania dużych kwiatów: preferuj okazy średniej wielkości, a także zioła – łatwo jest znaleźć dla nich miejsce na górnych szafkach lub w wiklinowych wiszących doniczkach.

Łatwo jest połączyć piękno z korzyściami, sadząc warzywa na sałatkę w ceramicznych doniczkach.

Poduszki

Miękkie poduszki dają poczucie przytulności, gdyż kojarzą się z komfortem i relaksem. Jeśli w Twojej kuchni jest ławeczka lub kącik, spróbuj udekorować siedzisko małymi ozdobnymi poduszkami. Wybierz kontrastujące poszewki na poduszki, aby uzyskać bardziej dramatyczną atmosferę, a jednocześnie ułatwić ich pielęgnację.

Jeśli używasz krzeseł, połóż na nich poduszki kupione w sklepie lub DIY.

Oświetlenie kuchni – oświetlenie obszaru roboczego

Trudno o komfort w kuchni, jeśli światło zapewnia pojedynczy żyrandol sufitowy: zbyt słabe żarówki powodują, że pomieszczenie jest ponure, a zbyt jasne – kojarzą się z biurem. Możliwe jest zorganizowanie miejscowego oświetlenia bez zmian w elektryce – z pomocą przyjdą nam na ratunek:

  • lampa stołowa o nietypowym designie;
  • Bezprzewodowe kinkiety zasilane bateryjnie;
  • Girlandy;

Jeśli zrealizujesz kilka z powyższych pomysłów, Twoja kuchnia stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu.

Po więcej porad projektatna wnętrz na temat oświetlenia kuchni zapraszamy na bloga https://projektowaniewnetrz24.eu/jak-zaplanowac-oswietlenie-w-kuchni

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here