Poronienie to jedna z najbardziej tragicznych sytuacje w życiu ludzi, którzy oczekują na dziecko. Niestety dochodzi do poronień dosyć często, a w niektórych przypadkach można mówić nawet o poronieniach nawykowych, które pojawiają się za każdym razem, gdy kobieta jest w ciąży. Czy taka sytuacja wymaga konkretnych badań? Zdecydowanie tak. Zalecane są badania genetyczne po poronieniach.
Czym są badania po poronieniach?
Badania genetyczne po poronieniach zalecane są każdej z par, w przypadku której doszło do dwóch lub więcej poronień. Jeżeli ciąża kobiety kończy się w ten sposób, koniecznie warto to zbadać. Dlaczego? Może się okazać, że przyczyną poronień są różnego rodzaju mutacje, których nosicielem jest któryś z przyszłych rodziców. Niestety ta wiedza nie zawsze pomaga. W niektórych przypadkach zwyczajnie nie można podjąć jakiegokolwiek leczenia, ponieważ nie da się uleczyć genów, przynajmniej na tym etapie rozwoju medycyny.
Badanie genetyczne płodu po poronieniu
Z reguły ludzie nastawiają się na to, że badania po poronieniach to badania z krwi pobranej od każdego z rodziców. Rzeczywiście tego typu pytania są popularne, można zrobić je w wielu ośrodkach w Polsce. Natomiast nowością, która często daje też wiele wskazówek dotyczących tego, dlaczego doszło do obumarcia dziecka, są badania genetyczne płodu po poronieniu. To właśnie tego typu diagnostyka pozwala między innymi na wykrycie różnego rodzaju wad wrodzonych, które miał płód i które doprowadziły do jego śmierci.
Kto płaci za badania genetyczne płodu po poronieniu?
W jaki sposób finansowana jest diagnostyka po poronieniach? Kto płaci za badania w przypadku rodziców oraz w przypadku poronionych dzieci? Niestety wszystko trzeba finansować z własnej kieszeni. W Polsce taka diagnostyka nie jest refundowana, stąd też koszty ponoszą zainteresowane osoby, które chcą zgłębić wiedzę i dowiedzieć się o przyczyny poronień. Dlaczego warto wiedzieć i diagnozować się? Między innymi po to, aby otrzymać odpowiedź, czy w przypadku kolejnych ciąż może dojść do ponownych sytuacji tylko typu. Jeżeli któryś z rodziców jest nosicielem jakiejś bardzo groźnej mutacji genów, w niektórych sytuacjach lekarze zwyczajnie odradzają staranie się o kolejne dziecko, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem narodzi się chore.