Biuro Informacji Kredytowej i informacja kredytowa

Zaciąganie zobowiązania w banku czy instytucji pozabankowej zawsze wiąże się z szeregiem formalności. Bywa, że szukając informacji na ten temat trafiamy na skrót BIK, który rozwija się jako Biuro Informacji Kredytowej. Mało kto jednak wie, na jakiej zasadzie ono działa, do czego jest potrzebne i jaka jest jego rola w całym procesie przyznawania kredytu bądź pożyczki https://finanse.net.pl/.

Jakie informacje przechowuje BIK i skąd je bierze?

Biuro Informacji Kredytowej jest swego rodzaju bazą danych, z której wedle potrzeby korzystają instytucje finansowe w całej Polsce. Znajdują się w nim informacje dotyczące historii kredytowej i pożyczkowej zarówno zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorstw. Dowiedzieć się dzięki niemu można, czy dany dłużnik spłacał swoje zobowiązania w terminie, czy może z nimi zwlekał, a więc czy w przypadku udzielenia mu kredytu bądź pożyczki można być pewnym, że będzie ją spłacał. BIK gromadzi dane na temat szerokiej gamy zadłużeń, między innymi:

– kredytów hipotecznych,

– kredytów studenckich,

– kart kredytowych i debetowych,

– pożyczek w instytucjach pozabankowych.

Informacje pozyskuje od banków, instytucji pozabankowych udzielających pożyczek, a także SKOK-ów.

Czy możemy dowolnie dysponować naszymi danymi w BIK?

Nie tylko dłużnicy, którzy mają problem ze spłacaniem zobowiązań figurują w rejestrze BIK. Znajdowanie się w tym rejestrze nie jest koniecznie rzeczą negatywną. Osoba, która sumiennie spłacała dotychczasowe kredyty i pożyczki https://finanse.net.pl/ będzie miała mniej problemów z zaciąganiem kolejnych, ponieważ kredytobiorca może zauważyć, że jest ona godna zaufania. Działa to również w drugą stronę. Jeśli ktoś miał trudność z terminowym spłacaniem rat, Biuro Informacji Kredytowej będzie przekazywać taką informację instytucjom finansowym, które zwrócą się do niego z zapytaniem o historię kredytową potencjalnego klienta. Nie mamy możliwości zmiany bądź usunięcia danych odnośnie aktualnie spłacanych zobowiązań, natomiast pożyczki bądź kredyty już zakończone mogą na nasz wniosek zniknąć z bazy, pod warunkiem, że były spłacane terminowo. Jeśli nie, to nawet bez naszej zgody będą przechowywane przez BIK przez pięć lat. Pozytywne informacje warto jednak pozostawić w bazie Biura, ponieważ budują dobrą historię kredytową i ułatwiają zaciąganie zobowiązań w przyszłości.

Czy mogę się dowiedzieć, co wie o mnie BIK?

Prawo wymaga, aby Biuro Informacji Kredytowej raz na co najmniej 6 miesięcy bezpłatnie udostępniało każdemu obywatelowi na jego wniosek Informację Ustawową. Znajdzie się w niej nie tylko historia kredytowa wnioskującego, ale także wszystkie jego dane osobowe, które posiada Biuro. Jest także możliwość częstszego otrzymywania raportów na ten temat, ale jest to opcja płatna.

Dobrze jest znać chociaż podstawowe fakty dotyczące funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej, ponieważ jest to instytucja, która może mieć duży wpływ na odmowę bądź akceptację wszelkich składanych wniosków o kredyt bądź pożyczkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here