Jak napisać rozprawkę?

Od najmłodszych lat na języku polskim uczniowie spotykają się z pracami pisemnymi. To właśnie wtedy uczą się pisać opowiadania, streszczenia, wiersze a nawet sprawozdania. W pewnym okresie ich nauki pojawia się praca pisemna, która towarzyszy uczniom aż do matury z języka polskiego.

Jak napisać rozprawkę?

Ta praca pisemna nazywa się rozprawka. Przez wielu znienawidzona, zawsze pisana na ostatnią chwilę na zaliczenie z polskiego. Aby odpowiednio przygotować się do matury, uczniowie powinni szybko dowiedzieć się jak napisać rozprawkę, a przez resztę nauki po prostu tę sztukę doskonalić. To zagwarantuje im niesamowicie wysokie punkty na maturze z języka polskiego. Odpowiednie przygotowania do napisania pracy to połowa sukcesu. Rozprawka dotyczy tematów zazwyczaj spornych, albo takich, gdzie przedstawiamy nasza tezę, a reszta zadania to uzasadnienie jej. Ta praca, jak każda inna powinna składać się z trzech podstawowych części. Te części to wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Na początek warto sporządzić sobie plan danej pracy

Na początek warto sporządzić sobie plan danej pracyWarto podzielić ten plan oczywiście na trzy części. W pierwszej części, gdzie jest wstęp należy zasygnalizować o czym będzie przedstawiona praca, podaje się tezę bądź hipotezę. Taki temat należy wyjaśnić, tezę rozwinąć oraz przedstawić jak dalej będzie wyglądała praca. Druga część, która będzie zawierała rozwinięcie, powinna zostać wypunktowana, gdzie tutaj powinno się podać przynajmniej trzy przykłady, które potwierdzają tezę. Takie wypunktowanie zaoszczędzi czas na sprawdzanie spójności informacji oraz tego czy jakiś przykład się nie powtarza. W ten sposób łatwo dopisać do argumentów przykłady, które się posiada i ewentualne cytaty. W trzeciej części, czyli w zakończeniu należy podsumować całą pracę, przy tym wyciągając sensowne wnioski. Warto na koniec wrócić do postawionej tezy bądź hipotezy i się do niej odnieść po przedstawionych już przykładać i argumentach.

Całą pracę urozmaicą bardzo wyszukane sformułowania, które przypisuje się rozprawką

Są to zwroty, które wyliczają ilość argumentów, czyli „po pierwsze” lub „moim zdaniem”. Oczywiście większą wartość mają sformułowania, które nie wyglądają jak wyciągnięte ze ściągi. Jakoś tekstu podnoszą też oparte na dowodach argumenty i rzetelne przykłady. Do rozprawki można podejść trochę jak do pisania artykułu śledczego, który ma obalić bądź potwierdzić jakąś teorię. Warto do nauki podchodzić trochę jak do ogromnej zabawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here