Jak napisać list

Sztuka pisania listów jest coraz mniej przydatna. Komunikację międzyludzką na odległość przejęły telefony, maile i komunikatory. Czasami jednak sytuacja wymaga napisania tradycyjnego listu. Wtedy też pojawia się pytanie jak napisać list? Zdarza się dziś, że młodzi ludzie nie otrzymali w życiu żadnego listu, ani też takiego nie napisali.

Jak napisać list?

Pytanie więc jak napisać list jest bardzo zasadne i spędzające wielu sen z powiek. List to forma pisemna wypowiedzi, więc musimy pamiętać o poprawności językowej, ale też o formalnych wyznacznikach listu. List musi zawierać datę i miejsce jego napisania umieszczoną w górnym, prawym rogu. Następnie w liście powinien się znaleźć zwrot do adresata. Jego forma powinna być uzależniona od tego, do kogo list jest skierowany, czy do znajomego, do krewnych, kolegi, przyjaciela lub osoby nieznajomej. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, czy nasz list jest pismem oficjalnym, czy pisanym dla przyjemności i podtrzymania z kimś kontaktu.

Jak napisać listCharakter listu pociąga za sobą użycie odpowiednio dobranego języka – nie możemy do osoby nieznajomej użyć form poufałych, zdrobniałych itd. Pisząc list powinniśmy też zwrócić uwagę na użycie form grzecznościowych. które należy zapisywać też wielką literą ze względu na szacunek wyrażany dla adresata.

Po zwrocie do adresata można przejść do treści listu, jednak powinniśmy na początek zwrócić się bezpośrednio do adresata pytając go o samopoczucie i to, co się u niego dzieje. Następnie możemy przejść do sedna naszego listu. Na koniec powinniśmy użyć formuł grzecznościowych i pożegnać się z adresatem, wyrażając nadzieję na rychły kontakt. List powinien być też przez nas podpisany w prawym dolnym rogu pod tekstem.

Jeśli zastanawiamy się jak napisać list na pewno musimy go napisać poprawnie pod względem językowym i ortograficznym

W liście nie mają prawa znaleźć się błędy ortograficzne i stylistyczne. Także powinniśmy zwrócić uwagę na nasze pismo, gdyż powinno być czytelne. Nie może być koślawe i niechlujne, powinniśmy też unikać w tekście skreśleń.

Dzisiaj listy piszą ludzie, którzy potrzebują bardziej tradycyjnej formy kontaktu lub nie mają innej możliwości komunikacji z innymi ludźmi ze względu na brak umiejętności technicznych obsługi sprzętu lub zwyczajnie jego braku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here