depilacja laserowa

Wbrew powszechnej opinii depilacja laserowa jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem.

Dodatkowo jest to najskuteczniejsza metoda pozbycia się owłosienia, która dodatkowo jest najtrwalszą. Rzeczywiście wszystkie inne metody usuwania włosków niosą ze sobą ryzyko ich wrastania, ale też wystąpienia reakcji alergicznych, blizn czy przebarwień. Depilację laserową nie bez powodu nazywa się bezinwazyjną metodą. Jej działanie jest bowiem wyłącznie powierzchowne. Oczywiście istnieją także przeciwskazania, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.

Działanie lasera

Laser emituje łagodną wiązkę promieni. Ta pochłaniana jest przez barwnik włosa zwany melaniną. Wiązka ta niszczy cebulki włosa, które w pewien sposób zostają „wyparowane”. Należy pamiętać jednak o tym, że zabieg laserowej depilacji należy powtórzyć minimum 3 razy. Pierwszy zabieg usuwa bowiem do około 30% widocznych, ciemnych włosów. Po trzecim zabiegu mowa jest o 80-92% włosów. Przed zabiegiem obszar poddawany depilacji musi zostać ogolony i oczyszczony. Zabieg usuwa bowiem cebulki włosków, dlatego musi mieć odpowiednią możliwość, by dostać się do głębszych warstw skóry. Stosuje się środek znieczulający zwykle w formie kremu. Procedura depilacji laserowej może być dla pacjentki nieprzyjemna, niemniej jednak jest bezbolesna. Długość sesji trwa zazwyczaj od kilku minut do godziny. Zaczerwienienie i obrzęk po depilacji jest objawem naturalnym, który ustępuje po krótkim czasie. Przed zabiegiem

Osoby, które chcą po raz pierwszy skorzystać z depilacji laserowej, muszą poddać się próbie laserowej. Wykonywana jest ona zwykle dzień przed zabiegiem. Wykonywana jest po to, aby wykluczyć wszelkie, niepożądane reakcje alergiczne oraz dobrać odpowiednie parametry zabiegu. Przygotowując się do zabiegu musi pamiętać, że skóra powinna być sucha. Na kilka dni przed nią można stosować emolienty oraz kremy nawilżające i natłuszczające. W dniu zabiegu należy ogolić włosy na określonym fragmencie skóry. Nie można także niczym jej smarować.

wady i zalety depilacji laserowej

Włosów przed zabiegiem depilacji nie można wyrywać pęsetą, depilatorem czy woskiem.

Podrażni to cebulki włosowe i może doprowadzić do uszkodzeń pod wpływem bardzo wysokiej temperatury emitowanej przez laser. Można je jedynie przycinać lub golić. Tylko na 4 dni przed depilacją laserową można stosować maści z witaminą A oraz retoinodami. Wszelkich zabiegów złuszczających naskórek nie można wykonywać później niż na tydzień przed zabiegiem. Na okres około tygodnia przez zabiegiem nie można pić ziół oraz stosować leków światło-uczulających. Nie wykonuje się zabiegu na skórze zakażonej infekcją bakteryjną, wirusową czy grzybiczą. Zabiegów nie można wykonywać także na skórze świeżo opalonej, która została podrażniona przez słońce.

Przeciwwskazania względem depilacji laserowej

 • Ciąża
 • Włosy koloru rudego, blond oraz siwe
 • Bielactwo, padaczka, łuszczyca
 • Choroby pęcherzowe skóry
 • Przebarwienia, jak i skłonności do przebarwień
 • Blizny
 • Infekcje w obrębie miejsca zabiegu
 • Świeża opalenizna
 • Skóra po samoopalaczach
 • Podrażnienia skóry
 • Terapia doustna retinoidami
 • Niektóre z zabiegów chirurgicznych oraz dermokosmetycznych

 

Po zabiegu

Osoby planujące zabieg depilacji laserowej powinny pamiętać, że po zabiegu przez 2 tygodnie nie wolno zażywać kąpieli słonecznych. Nie można też korzystać z solarium. Miejsca, które objęte były zabiegiem należy zabezpieczyć przed działaniem promieni UV odpowiednim kremem z filtrem, najlepiej 50. Należy również pamiętać, że przez około tydzień po zabiegu nie można stosować samoopalaczy. Kolejne zabiegi depilacji laserowej można wykonywać zaś w odstępach 4-12 tygodniowych. Leki i zioła światłouczulające można przyjmować dopiero po 2 tygodniach od zabiegu. Preparaty złuszczające można wprowadzić do pielęgnacji także po 2 tygodniach od zabiegu. Skórę należy myć żelem bez mydła, a także tonikiem, mleczkiem bezalkoholowym . Skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć i nie drażnić.

Skutki uboczne depilacji laserowej

Podczas zabiegu depilacji laserowej można odczuwać lekki dyskomfort, jednak sam zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i rumień, który mija samoistnie po 2-3 dniach. Zdarza się także, że podczas zabiegu zostaną usunięte piegi czy zbledną tatuaże.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here