Nużeniec sam w sobie nie jest chorobą, ale jest on pasożytem, który rzeczywiście wywołuje chorobę – chorobę nazywaną nużycą lub demodekozą. Stan ten w większości przypadków nie zagraża życiu, jednakże nie jest on niczym zdrowym, dlatego cierpiące na niego osoby powinny przynajmniej zdawać sobie sprawę z jego istnienia. A nie każdy tę świadomość ma.
Z tego względu warto zapoznać się z treściami zawartymi na stronie wrosinski.pl, by po prostu mieć jakąś podstawową wiedzę na temat metod rozpoznawania tego pasożyta i też metod leczenia samej rozwiniętej już nużycy. Każdej choroby można się bowiem pozbyć. A nużyca będzie niestety coraz częstszym problemem, bo jak się okazało, mnóstwo osób dorosłych jest jej nośnikami, mimo iż mało kto o tym wie. Nużyca jest też często mylona z innymi dolegliwościami, bo daje objawy podobne do różnych innych chorób skórnych. Z tego względu rzeczywiście bywa trudna do rozpoznania i nierzadko sami lekarze mają problem z tym, by właściwie ją zdiagnozować i móc skierować pacjenta na odpowiednie leczenie.
Ale oczywiście nie jest to niemożliwe. W przypadku różnych chorób i dolegliwości skórnych ważny jest zawsze czas reakcji, dlatego gdy tylko widzi się, że skóra zaczyna zmieniać się w ten negatywny i niepożądany sposób, wypadałoby ją sprawdzić i to nie samodzielnie, a w gabinecie lekarskim. Początkowe objawy nużycy nie są zbyt wyraźne. Łatwo można totalnie je przeoczyć, bo przypominają one symptomy jakiejś słabej i mało istotnej alergii. Zbagatelizowane zawsze będą się jednak nasilać. Ten, kto wie, co to jest nużeniec, powinien w tym momencie skupić się zdobyciu informacji na temat tego, jakie objawy on wywołuje, by w razie czego móc je dostrzec i powiązać z właściwą dla nich chorobą.
Symptomami będą w tym przypadku silny świąd oczu, a także ich delikatne zaczerwienienie i pieczenie. Ogólnie rzecz biorąc nużyca sprawia, że odczuwa się spory dyskomfort na tej części twarzy i po prostu czuje się, że coś tu jest nie tak. A to nie wszystko. Z czasem te objawy przechodzą na inne partie ciała. Nużyca doprowadza do licznych stanów zapalnych, a przede wszystkim do zapalenia mieszków włosowych. Z kolei ten stan może wywołać kolejno gorączkę i ogólne osłabienie organizmu. Innym charakterystycznym objawem tej choroby będą drobne krostki i wypryski, które przypominają klasyczny trądzik pospolity, ale tym trądzikiem wcale nie są.
Tylko jak się tego wszystkiego pozbyć? Co zrobić, gdy rzeczywiście będzie się już miało zdiagnozowaną nużycę? Jak leczyć zarażenie nużeńcem, by jak najszybciej się go pozbyć? Niestety proste to na pewno nie jest. Nużeńca nie wystarczy usunąć z powierzchni skóry, bo w takim wypadku bardzo szybko wróciłby on na tę skórę – prędzej czy później. Leczenie musi być bardziej holistyczne. Powinno zakładać przyjmowanie takich środków, które zadziałają na skórę od wewnątrz. Oczywiście sposób leczenia w przypadku nużycy jest ustalany przez lekarza, więc to do niego z tą chorobą należy zawsze się zgłosić, zamiast próbować działać na własną rękę.