Zakup lawety krok po kroku

0
256

Lawety, nazywane niekiedy przyczepką samochodową, to często wykorzystywane uzupełnienie środka transportu. Pozwalają na bezpieczny transport różnego typu załadunku – szczególnie innych pojazdów, niezdolnych do sprawnego przemieszczania się. Gdy ma miejsce wypadek lub pojawia się konieczność przewiezienia samochodu „uziemionego”, wówczas laweta okazuje się idealnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sprawy związane z zakupem lawety do prywatnego użytku oraz podpowiadamy jakimi kryteriami warto się sugerować w trakcie przeglądania sklepowych ofert. 

Laweta i jej kluczowe parametry 

Z perspektywy użytkownika najważniejsze są parametry techniczne, dotyczące sposobu wykonania lawety oraz wykorzystanych materiałów. Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania mocowań, zwłaszcza w odniesieniu do kół transportowanych pojazdów. Powinny przeciwdziałać zsuwaniu się załadunku, nawet w trakcie dynamicznej jazdy i nagłego hamowania.

Laweta z burtami to podstawowy wybór osób zainteresowanych zakupem dobrej jakości przyczepy. Burty mogą być opuszczane z każdej strony, a niekiedy masz także możliwość wyboru wysokości, na jaką zostaną podniesione. Dodatkowy sprzęt w konstrukcji lawety to wciągarka, która pozwala na wciągnięcie pojazdów ciężkich oraz znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. 

Ponadto laweta powinna odznaczać się solidną konstrukcją, a jej ramy powinny być zrobione z wysokiej klasy stali nierdzewnej. Warto wybierać wyłącznie przyczepy pokryte zabezpieczającym lakierem, specjalnym cynkiem hutniczym lub innymi antykorozyjnymi warstwami. 

Jaki typ lawety wybrać? Przegląd rodzajów lawet i ich funkcji 

Zdecydowana większość lawet to urządzenia przeznaczone do transportu pojazdów – samochodów osobowych. Wśród oferowanych znajdziesz kilka typów lawet różniących się przede wszystkim funkcją i przeznaczeniem. Najpopularniejsze są lawety w formie przyczep, wyjątkowo łatwe w samodzielnym korzystaniu i transporcie. Znajdziesz też lawety włączone w konstrukcję samochodu, które nazywamy autolawetami. Wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy specjalizujące się w świadczeniu rozmaitej pomocy na drodze. 

Wymienione wyżej to oczywiście lawety jednopoziomowe, na których powierzchni mieści się zazwyczaj jeden pojazd. Dostępne są też modele dłuższe do przewożenia kilku samochodów na raz. 

Dla zaspokojenia bardziej zaawansowanych potrzeb należy wybierać lawety dwupoziomowe, w których istnieje możliwość transportu nawet kilkunastu osobnych pojazdów. 

Ponadto laweta powinna być dopasowana nie tylko do zamierzonej ilości załadunku, ale również do pojazdu, z którym będzie współpracować. Warto uwzględnić ciężar lawety oraz dopasować ją do mocy silnika w swoim samochodzie. 

Przepisy prawne dotyczące użytkowania lawety 

Użytkownicy lawet powinny zapoznać się regulacjami prawnymi określającymi ich stosowanie. Każda lawet wymaga rejestracji, co jest podstawą dla ich włączenia do ruchu. Niektóre muszą być wyposażone także w homologację. Ważnym aspektem jest dopuszczalna prędkość, która wynosi 70 km na godzinę (drogi jednojezdniowe) lub 80 km na godzinę (drogi ekspresowe). 

Ponadto kierowcy posiadający uprawnienia w kategorii B, którzy pragną korzystać z autolawety, muszą kontrolować jej ciężar. Nie może przekroczyć granicy 3,5 tony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here