skręcenie stawu skokowego

Skręcenie kostki, czyli skręcenie stawu skokowego, to typowy uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania sportu czy noszenia butów na dużych obcasach. Skręcenie kostki może również wymagać leczenia operacyjnego. Każdego roku skręcenie kostki przydarza się 360 tys. Polaków. Jest to niewątpliwie najpowszechniejsza kontuzja, z powodu której zgłaszamy się do ortopedy. Skręcenie stawu skokowego polega na przejściu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, które prowadzi do zniszczenia torebki stawowej i więzadeł. Aż w 95 proc. wypadków jest to wywinięcie się nogi na zewnętrzną krawędź, w 5 proc. na wewnętrzną.

Skręcenie kostki – charakterystyka

Staw skokowy, a raczej skokowo-goleniowy, jest stawem zawiasowym, łączącym podudzie ze stopą. Może się zginać oraz prostować. Jest to jeden z najciężej pracujących stawów oraz nie trudno o jego urazy, szczególnie przy nadmiernym skręcaniu na brzegi, na przykład w wypadku dużego obciążenia nogi opartej na jej wewnętrznej czy zewnętrznej krawędzi. Uraz stawu skokowego ma miejsce w efekcie poślizgnięcia, upadku czy nagłego oparcia się zewnętrzną stroną pięty o podłoże. W efekcie takiego niefortunnego stąpnięcia może dojść do zniszczenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego czy strzałkowo-piętowego.

skręcenie stawu skokowego - co i jak

Skręcona kostka a przewlekła niestabilność stawu skokowego

Efektem pęknięcia torebki stawowej, naderwania czy zerwania więzadeł, chociażby przy odpowiednim leczeniu, bywa długa niestabilność stawu skokowego. Zdarza się bowiem, iż torebka stawowa oraz więzadła po zrośnięciu są za duże. Nie trzymają więc stawu tak, jak powinny. Wtedy ryzyko ponownego skręcenia kostki narasta w pewnych sytuacjach, np. podczas chodzenia na niebotycznych obcasach, po górzystym terenie czy po miękkim podłożu (plaża). Inne urazy są zazwyczaj mniej uciążliwe, ale prowadzą do zniszczenia stawu oraz zmian zwyrodnieniowych.

Skręcenie kostki – działanie i leczenie

Skręcenie kostki to w części wypadków niegroźny uraz, który niezwykle łatwo się leczy. Istotne natomiast, by w razie podejrzenia tego rodzaju kontuzji zawsze konsultować się ze specjalistą, który zleci przeprowadzenie analizowania rentgenowskiego, dzięki czemu można będzie wyeliminować możliwe złamanie. Gdy sugeruje się skręcenie kostki, pierwszym etapem winno być pokrycie miejsca urazu zimnym okładem – w tenże sposób zmniejszy się ból oraz obniży obrzęk. Skuteczny może się także wykazać ekstrakt z arniki czy maść na urazy stawów. Kolejnym etapem winno być związanie stawu skokowego za pomocą bandaża miękkiego oraz szybkie udanie się do lekarza ortopedy. Jeżeli niezbędne jest założenie gipsu, leczenie stawu skokowego może trwać nawet 6-8 tygodni. Zwykle natomiast wystarczy opatrunek oraz leczenie farmakologiczne za pomocą preparatów przeciwobrzękowych oraz przeciwzapalnych. Nie można zaniedbać leczenia skręcenia kostki, bo wtedy dolegliwości odczuwane przez chorego potrafią stać się jeszcze bardziej uciążliwe, a naturalne życie będzie zdecydowanie utrudnione. Skręcenie kostki może przydarzyć się każdemu, chociażby osobom, jakie są niezwykle ostrożne. Wiele wypadków skręceń notuje się zazwyczaj w czasie zimowym.

[Głosów:13    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here