Max Czornyj

W ostatnich latach niemal modne stało się pisanie książek przez prawników. Nie mówimy przy tym o komentarzach do kodeksów prawnych, ale o pełnoprawnych powieściach fabularnych. Jedną z takich osób jest Max Czornyj. Kim jest ten pisarz? Po jakie książki tego autora warto sięgnąć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Max Czornyj?

Max von Czornyj zawdzięcza swoje niecodzienne imię i nazwisko niemiecko-rusińskim korzeniom. Urodził się w Lublinie. Tam też skończył studia prawnicze oraz aplikację adwokacką. Wykonuje zawód adwokata, a prawo miał okazję praktykować nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech. Mimo młodego wieku zdążył już opublikować kilkadziesiąt artykułów naukowych, w tym między innymi z zakresu prawa włoskiego, sanmaryńskiego, a także prawa międzynarodowego publicznego. Jak widać prawo nie satysfakcjonowało go jednak w pełni, skoro zdecydował się na pisanie powieści. Max Czornyj tworzy przede wszystkim thrillery. Stawia również pierwsze kroki w powieściach obyczajowych z wątkiem historycznym. Na szczególną uwagę zasługują jego powieści oparte na faktach, nawiązujące do historii słynnych, seryjnych morderców.

O czym pisze Max Czornyj?

Max Czornyj ma dzisiaj na swoim koncie prawie trzydzieści książek. Największy, bo aż ośmioczęściowy cykl, to seria o komisarzu Deryło. Pierwsza część – „Grzech” – pojawiła się na rynku czytelniczym w 2017 roku. Powieść ta opowiada o serii zaginięć, do których dochodzi w Lublinie. Porwanymi są wyłącznie kobiety, a ich rodziny otrzymują od porywaczy dziwne listy. Rozwikłanie tej zagadki zostaje natomiast powierzone wybuchowemu i ekscentrycznemu komisarzowi – Erykowi Deryle. Sprawa komplikuje się, kiedy śledczy znajdują pierwsze zwłoki. Wówczas do akcji wkracza również policyjny profiler – Miłosz Tracz.

Nie tylko Eryk Deryło

W 2019 roku Max Czornyj zapoczątkował też nowy cykl thrillerów o komisarz Lizie Langer oraz profilerze Oreście Rembercie. Pierwsze dwie powieści, czyli wydany w lutym 2019 roku „Ślepiec” oraz w lutym 2020 roku „Grób” zyskały duże uznanie wśród czytelników. Akcja „Ślepca” nie dzieje się już w Lublinie, ale w Gdańsku. W opuszczonym mieszkaniu znalezione zostaje brutalnie okaleczone ciało mężczyzny. Sprawą zajmuje się Liza Langer, która musi zmierzyć się nie tylko z brakiem jakichkolwiek śladów i poszlak, ale również własnymi demonami. Pomóc ma jej w tym natomiast profiler – Orest Rembert. Chociaż układ tej powieści wydaje się podobny do wspomnianego „Grzechu”, nowy cykl Maxa Czornyja jest zupełnie innym rozdziałem w jego twórczości. Z pewnością nie jest też ostatnią serią tego autora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here