Prawidłowa dezynfekcja rąk

Utrzymanie czystości w gabinetach kosmetologicznych jest kwestią priorytetową. Jak robić to właściwie?

Prawidłowa dezynfekcja rąk

Przed przystąpieniem do dezynfekcji rak, należy dokładnie je umyć i osuszyć. Na suche ręce nanosi się płyn dezynfekujący do rąk w takiej ilości, aby całe dłonie były zwilżone preparatem. Należy go dokładnie wetrzeć w skórę, co powinno trwać około pół minuty, po czym pozostawić do wyschnięcia. Należy pamiętać o tym, że nie wycieramy dłoni po zastosowaniu płynu dezynfekującego do rąk, nawet jeśli są one jeszcze wilgotne od preparatu. W przeciwnym razie cały proces dezynfekcji nie będzie wystarczająco skuteczny.

Dezynfekcja rąk powinna obejmować także przedramiona, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku chirurgów. Płyn dezynfekujący do rąk powinien być wcierany w skórę przez półtorej minuty, po czym należy zostawić preparat do wyschnięcia. Dzięki takiej dezynfekcji możliwe jest uzyskanie znacznie czystszej skóry niż po myciu ją wyłącznie samą wodą z mydłem. Płyny dezynfekujące do rąk zawierają alkohol, który samoczynnie wyparowuje. Nie ma wobec tego potrzeby dodatkowego przemywania rąk wodą po zakończeniu dezynfekcji.

Co jeśli pacjent ma naruszoną ciągłość skóry?

Jeśli zabieg ma być wykonany w przypadku pacjenta z naruszoną ciągłością skóry, to pierwszym krokiem jest oczywiście zdezynfekowanie rąk i przedramion. Następnie trzeba założyć rękawiczki ochronne. Kolejnym krokiem jest zdezynfekowanie skory pacjenta w miejscu zabiegu. Można do tego używać preparatu dezynfekującego w sprayu lub przetrzeć skórę wacikiem nasączonym płynem dezynfekującym.

Po wyschnięciu substancji dezynfekującej, co zajmuje zwykle minutę, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Bardzo ważne jest to, aby nie przystępować do zabiegu zaraz po spryskaniu skóry środkiem dezynfekującym. Konieczne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu. Po zakończeniu zabiegu należy oczywiście ponownie zdezynfekować ręce.

A co z dezynfekcją narzędzi wielokrotnego użytku?

Narzędzia, które zostały użyte podczas zabiegu, muszą zostać odłożone do specjalnego pojemnika na brudne przyrządy. Na zapleczu należy przygotować wanienkę dezynfekcyjną wraz z roztworem myjąco-dezynfekującym. Po zakończeniu zabiegu mona włożyć do wanienki wszystkie wykorzystane narzędzia, po czym należy wyczyścić je przy pomocy specjalnej szczotki.

Bardzo ważne jest to, aby wszystkie narzędzia zostały w całości zanurzone w płynie dezynfekcyjnym i moczone przez odpowiednią ilość czasu – informacja ta znajduje się w ulotce dołączonej do używanego preparatu. Następnym korkiem jest wypłukanie narzędzi w wodzie demineralizowanej i włożenie wysuszonych do jednorazowych torebek.

Płyn dezynfekujący do rąk znajdziesz w ofercie E-hihiena24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here