Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to czynność polegająca na nakładaniu sztucznego proszku na określoną powierzchnię, co jest bardziej odporne niż malowanie konwencjonalne.

Zalety malowania proszkowego

W przemyśle wytwórczym znajduje szerokie zastosowanie, w rzeczywistości z jakościowego punktu widzenia jest łatwiejszy do zastosowania, a z ekologicznego punktu widzenia nie stwarza problemów dla operatorów i środowiska. Malowanie proszkowe jest bez wątpienia świetną alternatywą dla malowania konwencjonalnego, gdyż posiada wiele unikatowych zalet. Zaczęło się w latach pięćdziesiątych jako izolator elektryczny, ale stale się rozwija i rozwija do dnia dzisiejszego. Te składniki są mieszane w stanie stopionym, schładzane i mielone na jednolity proszek podobny do mąki do pieczenia. Proces zwany elektrostatycznym osadzaniem natryskowym (ESD) jest zwykle stosowany w celu nałożenia powłoki proszkowej na metalowe podłoże. Po nałożeniu powłoki proszkowej części trafiają do pieca do utwardzania, w którym pod wpływem ciepła powłoka reaguje chemicznie, tworząc długie łańcuchy molekularne, co skutkuje wysoką gęstością. Ten rodzaj aplikacji jest najczęstszą metodą aplikacji pudrów.

Proszkowa farba elektrostatyczna składa się zasadniczo z 5 różnych rodzajów składników stałych, a mianowicie: żywic, utwardzaczy, pigmentów, wypełniaczy funkcjonalnych i dodatków.
Jest on następnie poddawany procesowi utwardzania ciepłem lub promieniowaniem, który polimeryzuje cienką warstwę proszku osadzonego na podłożu, nadając właściwości powłoki farby. Usługa malowania proszkowego jest stosunkowo skomplikowana, więc najlepiej kiedy wykonują ją specjaliści. Zmiana koloru jest szczególnie istotna w systemach malowania proszkowego: ponieważ kurz usuwany przez powietrze wentylacyjne z kabin jest odzyskiwany. Gdy chcesz zmienić przetwarzany kolor, konieczne jest bardzo dokładne czyszczenie nie tylko aplikacji urządzeń i kabin, ale także całego obiegu powietrza i recyklingu pyłów. Zastosowany specjalny pistolet ma cztery wejścia: zasilanie powietrzem, acetylen, tlen i proszek plastikowy (przechowywany w zbiorniku).

Proszek jest wyrzucany przez płomień palnika. Stopiona żywica osadza się na zabezpieczanej powierzchni. W przeciwieństwie do procesu malowania cieczą, który wykorzystuje zawiesinę ciekłej powłoki, malowanie proszkowe jest procesem wykańczania na sucho, w którym stosuje się proszkowy materiał powlekający. W trakcie tego procesu proszek jest nakładany na wstępnie obrobioną powierzchnię podłoża, topiony, a następnie suszony i utwardzany w powłokę ochronną/dekoracyjną. Istnieją trzy etapy: przygotowanie powierzchni, nałożenie powłoki i utwardzanie na gorąco. Chociaż proces malowania proszkiem ma kilka ważnych zalet w porównaniu do powlekania cieczą, istnieją również ograniczenia tego procesu. Wiele osób ma początkowo obawy co do malowania proszkowego, chociaż są one bezpodstawne, gdyż ten sposób okazuje się być dobrą alternatywą. Firma Konstalmet jest szeroko polecana, jeżeli zależy nam na malowaniu proszkowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here