Kołdry z alpaki

Wiele osób nie docenia wartości snu. Tymczasem odpowiedniej długości, nieprzerwany wypoczynek decyduje o naszej odporności na choroby, dobrym nastroju i efektywności w codziennej pracy. Dla wysokiej jakości snu kluczowym elementem jest natomiast odpowiednia kołdra. Czy kołdry z alpaki to dobry pomysł? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co warto wiedzieć o alpakach?

Alpaki to bardzo sympatyczne zwierzątka. Genetycznie są kuzynkami lam oraz wielbłądów. Zamieszkują przede wszystkim tereny Ameryki Południowej, ale oczywiście w wersji hodowlanej spotkamy je na całym świecie. Najlepiej czują się w wysokich górach, dlatego na dziko najczęściej występują w Andach – na wysokości od 3 do 5 tysięcy metrów. Alpaki to dość duże zwierzęta. Mogą osiągać nawet metr wysokości oraz wagę 80 kilogramów. Wyjątkowo dobrze przystosowują się do zmiennego klimatu. Czują się świetnie zarówno w suchych, gorących warunkach, jak i w tych mroźnych i wilgotnych. Tę zdolność do przystosowania się zawdzięczają natomiast swojej niesamowitej wełnie. Włókna wełny z alpaki uważane są za niezwykle cenny materiał. Właśnie dlatego robi się z nich kołdry z alpaki i inne podobne wyroby.

Dlaczego wełna z alpaki jest taka cenna?

Podobno wełna z alpaki jest aż sześć razy cieplejsza, niż wełna z owcy. Zapewnia właściwą termoizolację zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Dodatkowo klienci, wybierający kołdry z alpaki podkreślają, że ten rodzaj wełny jest niezwykle przyjemny w dotyku i bardzo lekki. Kołdry z alpaki słyną też ze swoich właściwości antyalergicznych. Wełna z tego przyjaznego zwierzątka nie zawiera bowiem lanoliny. To substancja, wytwarzana przez gruczoły łojowe niektórych zwierząt – w tym owiec. U wielu osób niestety wywołuje silne reakcje alergiczne. Ta cecha to duża przewaga wełny z alpaki nad innymi materiałami. Z jednej strony taka kołdra jest ciepła (a nawet cieplejsza!) niż wełniana. Z drugiej strony natomiast nie posiada wad kołder wełnianych, które wiele osób zniechęcają do zakupu.

Kołdry z alpaki – trwałość i niezawodność

Do wskazanego szeregu wad należy jeszcze dodać niesamowitą trwałość i niezawodność kołder z alpaki. Producenci poduszek i kołder podkreślają, że włókna z wełny alpaki są dużo bardziej wytrzymałe, niż te z wełny owczej. Nie rozciągają się tak łatwo i nie ulegają tak szybkiemu zniszczeniu. Kołdry z alpaki są też łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Ten typ włókien nie przyciąga bowiem kurzu, a właściwości termoizolacyjne kołdry gwarantują, iż zawsze pozostaje sucha. Jeżeli zatem dotychczas nie wypróbowałeś kołder z alpaki, to najwyższy czas, aby zaryzykować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here